wtorek, 16 lipca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Osoby niedowidzące

Dojazd do Galerii Miejskiej Arsenał:

 

Tymczasowa siedziba przy ulicy Szyperskiej 2/6-8:

 

przystanek Małe Garbary:
tramwaj: 3, 8, 13, 16, 17

 

przystanek Wielka:

autobus: 174, 176, 190, 603

 

Po wyjściu z tramwaju na przystanku Małe Garbary, kierować się do przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Garbary i Małe Garbary. Przejście jest rozdzielone wysepką. Po przejściu kierować się w prawo ulicą Garbary i przejść około 70 m, aż do skrzyżowania z ulicą Szyperską. Skręcić w lewo w ulicę Szyperską i iść około 35 m. Ulica prowadzi lekko po łuku. Wejście do Galerii znajduje się na wysokości chodnika. Po lewej stronie znajduje się domofon, Galeria ma numer osiem. W godzinach otwarcia Galerii drzwi są zazwyczaj otwarte i nie trzeba używać domofonu.

 

Po wyjściu z autobusu na przystanku Wielka, kierować się około 45 m w prawo ulicą Garbary, aż do skrzyżowania z ulicą Szyperską. Za przejściem dla pieszych skręcić w prawo w ulicę Szyperską i iść około 35 m. Ulica prowadzi lekko po łuku. Wejście do Galerii znajduje się na wysokości chodnika. Po lewej stronie znajduje się domofon, Galeria ma numer osiem. W godzinach otwarcia Galerii drzwi są zazwyczaj otwarte i nie trzeba używać domofonu.

 

Galeria jest otwarta w dniach od wtorku do soboty w godzinach od 12:00 do 19:00 oraz w niedzielę od 12:00 do 16:00. Wejście do Galerii to dwuskrzydłowe drzwi. Zazwyczaj otwarte jest jedno skrzydło o szerokości 95 cm i wysokości 260 cm. Istnieje możliwość otwarcia obu skrzydeł, co daje przejście o szerokości 190 cm. Drzwi otwierają się do środka.

 

Szczegółowe informacje na temat wejścia i przejścia do księgarni oraz na wystawy znajdą Państwo w audiodeskrypcji budynku Galerii Miejskiej Arsenał.


 

1. Audiodeskrypcja – Wejście do budynku

Wejście do Galerii znajduje się na wysokości chodnika. Po lewej stronie jest domofon, Galeria ma numer osiem. Galeria jest otwarta w dniach od wtorku do soboty w godzinach od 12:00 do 19:00 oraz w niedzielę od 12:00 do 16:00. W tych godzinach drzwi są zazwyczaj otwarte i nie trzeba używać domofonu. Wejście do Galerii to dwuskrzydłowe drzwi. Zazwyczaj otwarte jest jedno skrzydło o szerokości 95 cm i wysokości 260 cm. Istnieje możliwość otwarcia obu skrzydeł, co daje przejście o szerokości 190 cm. Drzwi otwierają się do środka.

 

Po wejściu do budynku trafiamy na klatkę schodową w połowie przedzieloną poręczą. Z prawej strony znajdują się schody prowadzące w dół, które należy ominąć. Z lewej strony znajdują się schody prowadzące do Galerii i księgarni. Schody mają sześć stopni.

 


 

2. Audiodeskrypcja: Księgarnia

Po wejściu do budynku trafiamy na klatkę schodową w połowie przedzieloną poręczą. Z prawej strony znajdują się schody prowadzące w dół, które należy ominąć. Z lewej strony znajdują się schody prowadzące do księgarni. Schody mają sześć stopni. Następnie należy kierować się w prawo i przejść około 2 metry do szklanych drzwi, prowadzących do księgarni. Drzwi otwierają się do środka. Księgarnia to prostokątne pomieszczenie o szerokości około 3 metrów i długości około 7 metrów. Po prawej stronie od drzwi wejściowych znajdują się dwa duże okna wychodzące na ulicę Szyperską. Pod oknami ustawiono prostokątne stoły, na których wyłożone są książki. Pomiędzy dwoma stołami znajduje się stojak, który służy do ekspozycji plakatów. Krótsza ściana naprzeciwko wejścia w całości wypełniona jest półkami z książkami. Mniej więcej na środku pomieszczenia znajduje się prostokątny stół z półkami, na jego blacie, jak i na znajdujących się poniżej blatu półkach, wyłożone są książki. Stanowisko z kasą, obsługiwane przez pracownika księgarni, znajduje się w lewym rogu pomieszczenia. Stojąc przy wejściu, można dojść do niego w linii prostej. Pracownik księgarni zawsze jest na miejscu i w razie jakichkolwiek pytań chętnie pomoże. Po lewej stronie od kasy znajduje się witryna z książkami i albumami. Jej dwuskrzydłowe szklane drzwi można otworzyć, ciągnąc w kierunku do siebie.

 


 

3. Audiodeskrypcja: Dolna sala ekspozycyjna

Po wejściu do budynku trafiamy na klatkę schodową w połowie przedzieloną poręczą. Z prawej strony znajdują się schody prowadzące w dół, które należy ominąć. Z lewej strony znajdują się schody prowadzące do Galerii. Schody mają sześć stopni. Na przeciwko nich znajdują się przeszklone drzwi, otwierające się do środka. Następnie kierować się w prawo i przejść około 2 metry do dolnej sali ekspozycyjnej. Wejście to dwuskrzydłowe drzwi, które otwierają się do środka.  Zazwyczaj otwarte jest szersze skrzydło o szerokości 80 cm i wysokości 195 cm. Dodatkowo można też otworzyć mniejsze skrzydło, co daje wejście o szerokości 130 cm. Dolna sala ekspozycyjna to podłużne pomieszczenie, którego dłuższe ściany lekko zaginają się w lewo. Szerokość sali wynosi około 4 metry, a długość 15 metrów. Dalej, za drzwiami wejściowymi, znajduje się rząd czterech okien, wychodzących na dziedziniec. Pierwsze dwa okna są często zasłonięte roletami, na potrzeby ekspozycji. Kolejne dwa pozostają odsłonięte. Za oknami, blisko lewego narożnika, znajdują się szerokie przeszklone dwuskrzydłowe drzwi. Szerokość każdego ze skrzydeł wynosi 80 cm, co po otwarciu z obu stron daje wejście o szerokości 160 cm. Wysokość drzwi to 210 cm. Naprzeciwko wejścia do dolnej sali ekspozycyjnej znajdują się drzwi do pomieszczenia technicznego, które jest niedostępne dla osób zwiedzających. Mniej więcej w połowie długości sali znajduje się toaleta. Drzwi do toalety mają szerokość 75 cm i długość 200 cm. Patrząc od wejścia, w lewym tylnym rogu znajdują się drzwi do magazynu, które pozostają zamknięte dla osób zwiedzających ekspozycje. Wnętrze dolnej sali ekspozycyjnej zmienia się w zależności od aktualnej wystawy.

 


 

4. Audiodeskrypcja: Górna sala ekspozycyjna

Po wyjściu z dolnej sali ekspozycyjnej kierować się schodami na pierwsze piętro. Po prawej stronie przy ścianie znajduje się poręcz. Po przejściu pierwszych dziesięciu stopni kierować się około 2 metry w lewo i następnie przejść kolejnych dziesięć stopni w górę. Po wejściu na pierwsze piętro kierować się w prawo i przejść około 2 metry do sali ekspozycyjnej. Wejście ma szerokość 150 cm i wysokość 250 cm. Górna sala ekspozycyjna jest złożona z dwóch połączonych pomieszczeń, w układzie amfiladowym. Po wejściu wchodzimy do większego pomieszczenia o szerokości około 3 metrów i długości 9 metrów. Za nim znajduje się pomieszczenie nieco mniejsze, o szerokości około 3 metrów i długości około 6 metrów. Przejście pomiędzy nimi ma szerokość 155 cm. Łączna powierzchnia sali wynosi około 66 m². Naprzeciwko wejścia do głównej sali ekspozycyjnej znajdują się drzwi prowadzące do sekretariatu i gabinetu dyrektora Galerii, a obok nich drzwi prowadzące do pomieszczenia socjalnego dla pracowników galerii, a także drzwi do toalet. Na pierwszym piętrze dostępne są dwie toalety i obie z nich są przy głównej sali ekspozycyjnej. Wnętrze górnej sali ekspozycyjnej zmienia się w zależności od aktualnej wystawy.