niedziela, 23 czerwca otwarte 12 — 16
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Życie wiersza
spotkanie w ramach cyklu Współczytnik: „Czas Kultury" i przyjaciele
24.10.2019, g. 18.00

W kulturze Zachodu powszechne jest przekonanie, że lektura jest czynnością przeprowadzaną w samotności i w ciszy. Współczytnik wychodzi z odmiennego założenia: czytajmy we wspólnocie, czytajmy na głos – solowy, w duecie, chóralny.

Temat październikowego spotkania, czyli wiersz i życie – to temat świetnie nadający się na niekonkluzywne wypracowanie, dyskusję pozbawioną treści albo przynajmniej: na zagajenie rozmowy, gdy nie wiadomo jeszcze, o czym chciałoby się właściwie rozmawiać. Kiedy jednak jeden ze współczesnych poetów pyta: „Gdzie jeszcze może uciec, gdzie ma się schować takie życie?”, to pytanie rodzi potrzebę postawienia paru tez, wywołuje chęć ukonkretnienia kilku wniosków, prowokuje do dyskusji o relacji między poezją i życiem.

Na podstawie kilku wierszy opowiemy sobie (wzajemnie), gdzie i przed czym owo „życie” miałoby się schować. A skoro tak, zapytamy również, w jakich miejscach poezja życie odnajduje – przechwycone, podstawione, policzone w statystykach, od-dzielone, ale i wymykające się.


prowadzenie: Dawid Gostyński


fot. M. Kaczyński