wtorek, 16 lipca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Światowy Dzień AIDS w Arsenale + Polskie EIDS + Visual AIDS
1.12.2020, g. 18.00

We wtorek 1 grudnia Galeria włącza się obok takich instytucji jak Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku, Studio Museum w Harlemie i MOCA w Los Angeles w obchody Światowego Dnia AIDS. Pokażemy filmy z tegorocznej edycji Visual AIDS i po raz pierwszy zaprezentujemy dwie publikacje, zainicjowane w ramach wystawy badawczej Kreatywne Stany Chorobowe: AIDS, HIV, RAK (8.11.2019–12.01.2020).

Stanowiąca podsumowanie wystawy książka Kreatywne Stany Chorobowe: AIDS, HIV, RAK pod red. Zofii nierodzińskiej i Jacka Zwierzyńskiego zestawia aktywizm polskich Amazonek z działaniami wokół HIV w szerokiej, chorobowej perspektywie od berlińskich lat Audre Lorde po pandemię COVID-19. Publikacja zostanie bezpłatnie udostępniona online w dniu wydarzenia. Z kolei przygotowywana przez Szymona Adamczaka we współpracy z Luizą Kempińską Mała publikacja o HIV jest próbą przekrojowej prezentacji polskiego dorobku kulturowego dotyczącego HIV i AIDS poprzez pogłębione rozmowy z artystami i artystkami, komentarze, refleksje oraz wybór materiałów archiwalnych.

W drugiej części pokażemy filmy z tegorocznej edycji Day With(out) Art Visual AIDS: Transmissions, dotyczące wpływu HIV i AIDS w krajach poza amerykańskim kontekstem kulturowym. Wśród zaproszonych twórców i twórczyń znaleźli się: Jorge Bordello (Meksyk), Gevi Dimitrakopoulou (Grecja), Las Indetectables (Chile), Lucía Egaña Rojas (Chile/Hiszpania), Charan Singh (Indie/Wielka Brytania) i George Stanley Nsamba (Uganda).


udział biorą: Szymon Adamczak, Luiza Kempińska, Bartek Arobal Kociemba, Zofia nierodzińska, Jacek Zwierzyński


Polskie EIDS to platforma artystyczno-badawcza powołana w ramach rezydencji Szymona Adamczaka w Biennale Warszawa jesienią 2020 r.


fot. Nan Goldin, Piotr and Jörg on their hotel bed, Wolfsburg, 1997