sobota, 23 listopada otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Stan Zagrożenia
Hubert Czerepok
9-31.10.2020

Instalacja dźwiękowa Stan Zagrożenia Huberta Czerepoka odnosi się do problemu roli państwa w definiowaniu i nadzorowaniu społecznych zachowań w sytuacjach nadzwyczajnych. Inspiracją do powstania pracy były komunikaty emitowane przez samochody policji i straży miejskiej w polskich miastach podczas pierwszych miesięcy pandemii Covid-19. Ogłaszane przez megafony komunikaty definiowały stan zagrożenia i wzywały do opuszczenia ulic, zachowania dystansu społecznego i reżimu sanitarnego potęgując surrealistyczne poczucie grozy i społecznej apokalipsy. Artysta dekonstruując perswazyjne techniki władzy tradycyjnie dbającej o zachowanie dyscypliny i higieny postanowił zastosować taką samą metodę komunikacji w związku z innym, z pewnością o wiele groźniejszym niż pandemia zagrożeniem. Jak mówił w swoim przemówieniu w Parlamencie Europejskim wybitny reżyser Krzysztof Warlikowski: „Dzisiaj blisko 40 proc. Polaków nie rozumie tego, co czyta, a kolejne 30 proc. rozumie w niewielkim stopniu. Co dziesiąty absolwent szkoły podstawowej nie potrafi czytać. Aż 10 mln Polaków (ok. 25 proc.) nie ma w domu ani jednej książki. Analfabetą funkcjonalnym jest co szósty magister w Polsce. 6,2 mln Polaków znajduje się poza kulturą pisma, czyli nie przeczytało NIC, nawet artykułu w brukowcu. 40 proc. Polaków ma problemy z czytaniem rozkładów jazdy czy map pogodowych. To są dane tak niewiarygodne, że aż zabawne. A jednak napawają grozą.”

Do tego stanu grozy odnosi się w swoim komunikacie dźwiękowym Hubert Czerepok. Jest to sytuacja katastrofy mentalnej i edukacyjnej, która domaga się natychmiastowych działań, być może nawet bardziej zdecydowanych niż podczas epidemii wirusa atakującego układ oddechowy. Zagrożenie, a właściwie stan zapaści na który zwraca uwagę artysta ma wpływ na podstawy funkcjonowania społecznego i bezpośrednio zagraża jego przyszłości. Postępujący analfabetyzm oznacza stan zidiocenia, który uniemożliwia konstruktywną komunikację społeczną i przyczynia się do coraz głębszej izolacji cywilizacyjnej.


Hubert Czerepok jest absolwentem ASP w Poznaniu oraz Jan van Eyck Academie w Maastricht, był związany z poznańską Galerią ON, jego prace pokazywane były m. innymi na Biennale w Sydney, w warszawskiej Zachęcie, galerii Labirynt w Lublinie, galerii Arsenał w Białymstoku i w Poznaniu. W roku 2015 stworzył dla muzeum Polin rzeźbę Płot nienawiści, która  tradycyjne elementy tworzące ogrodzenie zastąpiła cytatami z murów polskich miast.