sobota, 14 września otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Rewolucja na bocznym torze
Dialogowanie historyków sztuki i artystów
17.05.2018, godz. 18.00

Dialogowanie historyków sztuki i artystów to cykl spotkań prowadzonych przez pracowników Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i zaproszonych przez nich artystów. Tematy poszczególnych spotkań – nawiązujące do programu aktualnych wystaw w Galerii Miejskiej Arsenał – stanowią punkt wyjścia do rozmowy o sztuce, wystawiennictwie czy krytyce, w której istotną rolę odgrywa skonfrontowanie dwóch perspektyw patrzenia, rozumienia i mówienia o sztuce – historyków sztuki i artystów. Tym razem rozmawiać będą Magdalena Radomska i Anna Baumgart.

Rozmowa poświęcona będzie praktyce i historii przeplatania się dyskursów rewolucyjnych z dyskursami artystycznymi, w kontekście pięćdziesiątej rocznicy wydarzeń 1968 roku. Poruszony zostanie problem istnienia tradycji owego splotu, potencjalnego rezerwuaru obrazów, słownika buntu i – z drugiej strony – performatywności rewolucyjnego czynu. Istotna będzie kwestia marksistowskiej proweniencji języka rewolucji i wzajemnej relacji rozmaitych dyskursów rewolucyjnych – Wiosny Ludów, rewolucji październikowej, 1968 roku. Dyskutowany będzie zmienny  geograficzno-polityczny kontekst konstytuujący ową tradycję, wreszcie kondycja i status kontrkultury oraz potencjał sztuki jako narzędzia antykapitalistycznego oporu.


Magdalena Radomska – ukończyła historię sztuki i filozofię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2008 roku obroniła rozprawę doktorską pod kierunkiem profesora Piotra Piotrowskiego. Identyfikuje się jako postmarksistowska historyczka sztuki, zainteresowania badawcze koncentrująca z jednej strony na sztuce Europy Środkowo-Wschodniej, komunistycznej i postkomunistycznej, z drugiej – na filozofii marksizmu i postmarksizmu. W 2012 roku rozpoczęła studia doktoranckie w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie pisze rozprawę doktorską z postmarksizmu. Od 2009 r. pracuje w Instytucie Historii Sztuki, w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej na stanowisku adiunkta.

Anna Baumgart artystka postkonceptualna, reżyserka i scenografka. Doktor sztuki. W 1995 roku nagrodzona za wybitny debiut przez wojewodę gdańskiego. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Kultury. Wystawiała w kraju i zagranicą, m.in.: w Brooklyn Museum of Art, NKB i Kunstwerke w Berlinie, Museum On The Seam w Izraelu, Casino Luksemburg w Luksemburgu, CCA w Moskwie, Zachęcie – Narodowej Galeria Sztuki oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Jej prace znajdują się w prestiżowych kolekcjach sztuki, m.in: Hauser & Wirth, FRAC Poitou-Charentes, zbiorach Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Śląskiego Muzeum Sztuki,Muzeum Narodowym w Warszawie,czy Parlamentu Europejskiego. Jej realizacje pokazywane były na wielu festiwalach filmu, sztuki wideo i dokumentu. Świeże wiśnie z 2010 r. prezentowano na Videobrasil w Săo Paulo, Videonale w Bonn, w ramach Era Nowe Horyzonty WATCH DOCS oraz Impakt. Film ten został także uhonorowany nagrodą publiczności dla najlepszego filmu wideo na festiwalu Loop w Barcelonie. Z kolei obraz Zdobywcy słońca pokazywany był w Muzeum Żydów w Nowym Jorku,Muzeum Historii Źydów Polskich Pollin w Warszawie na European Media Art Festival w Osnabrück, Monstrainvideo Milano czy festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.


prowadzenie: Magdalena Radomska, Anna Baumgart

organizatorzy: Galeria Miejska Arsenał, Instytut Historii Sztuki UAM