czwartek, 13 czerwca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Przenikanie – Rusałka – jezioro, które łączy
warsztaty artystyczno-edukacyjne
19.01.2023, g. 18.00

Jezioro Rusałka, leżące w zachodniej części Poznania, na terenie klina zieleni na Golęcinie, jest dziś dla poznaniaków miejscem odpoczynku i rekreacji. Mieszkańcy korzystają z tego urokliwego miejsca, uprawiając sport, spacerując. Jednak z tą sielską atmosferą kontrastuje tragiczna historia powstania jeziora. Wykopane zostało w czasie II wojny światowej, zgodnie  z projektami niemieckich architektów, nadludzkim wysiłkiem żydowskich więźniów, a także polskich pracowników przymusowych.

W trakcie warsztatów powstanie przestrzenna instalacja, przedstawiająca dwoistość istnienia jeziora Rusałka – łącząca brutalną historię powstania akwenu z dzisiejszym rekreacyjnym charakterem miejsca.

Warsztaty rozpocznie krótkie wprowadzenie historyczno-przyrodnicze, dotyczącego jeziora Rusałka i jego okolic. Następnie uczestnicy na przygotowanych szkiełkach stworzą miniobrazy, zainspirowane historią, przyrodą czy swoimi własnymi doświadczeniami i przemyśleniami związanymi z jeziorem. Uczestnicy nauczą się podstaw malowania na szkle oraz wyklejania szkła kolorowymi foliami. Po wykonaniu miniobrazów zawiesimy swoje prace na żyłkach, na tle wcześniej przygotowanego obrazu przedstawiającego jezioro Rusałka. Odpowiednie podświetlenie szkiełek spowoduje powstanie cieni obrazów stworzonych przez uczestników. W ten sposób, jak zapowiada prowadząca, powstanie „kolektywna mozaika”.


Bez ograniczeń wiekowych.
Nie są wymagane wcześniejsze zapisy.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Barakiem Kultury.