Ogrodnicza Akcja Bezpośrednia to wspólne posadzenie dwóch tysięcy cebulek narcyzów żonkili. Sześciopłatkowe kwiaty rozkwitną w kwietniu. Akcja wspólnego sadzenia żonkili na stadionie będzie próbą uzdrowienia tego miejsca – gestem przywrócenia pamięci o około dwóch tysiącach żydowskich robotników przymusowych, których krew i łzy wsiąkły w murawę. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału we współtworzeniu nietypowego monumentu w sercu Poznania.
Akcja jest częścią projektu Anny Siekierskiej 60 m n.p.m.
Oficjalnie Stadionu Szyca nie ma, stąd ta mapa i legenda służą do zwiedzania miejsca nieistniejącego albo istniejącego jednocześnie w kilku różnych rzeczywistościach. Mszaki, rośliny, zwierzęta, grzyby, żywi i nieżywi - wszyscy wchodzą w relacje ze sobą nawzajem, z betonem i ze stalą. Cykl życia i śmierci przebiega tu niezauważalnie, w ciemności i niesłyszalnie.
Oficjalnie Stadion nie jest stadionem, nie budzi emocji i nie ściąga tłumów. Jest przeciwieństwem wytężania się i ekscytacji: bezproduktywnym życiem. Życiem w ciemności, bez mas na trybunach, bez arbitrów i podium. Jest unikalnym siedliskiem dla ponad 25 gatunków ptaków (w sezonie lęgowym może tu mieszkać ich nawet 67), 4 gatunków nietoperzy, 6 gatunków trzmieli i niezliczonych innych owadów, 40 różnych gatunków drzew, a nawet kryjówką dla rodziny lisów.
Rozkwit porzuconego stadionu pokazuje potęgę szczelin w przestrzeni miejskiej. Potęgę samosiejek, które zmagają się z ludzką nadprodukcją i nad uporządkowaniem. Potęgę zwierząt i roślin, które - jeśli tylko dać im na to szanse - mogłyby uratować świat. Upamiętniamy przemianę i upamiętniamy przez przemianę, szukamy możliwości pomnika nie-tylko-ze-spiżu, wsłuchujemy się w opowieści i szum miejsca.
Wystawa ma ułatwić podróż przez przestrzenne, czasowe, gatunkowe, równoległe rzeczywistości, tłumaczy wielogłos rozbrzmiewający między 57 a 63 metrem nad poziomem morza. Składa się na nią mapa stadionu z zaznaczonymi istotnymi punktami ekosystemu i legenda, która więcej zaciemnia niż rozjaśnia. Słuchowisko zostało nagrane podczas chodzonej sztafety, w której opowieść jest przekazywana z ust do ust. Obiekty rezonują z elementami twórczymi przestrzeni stadionu oraz odsyłają do ogrodniczej akcji bezpośredniej, która odbędzie się podczas trwania wystawy. Wspólne posadzenie 2000 żonkili na stadionie będzie próbą uzdrowienia tego miejsca.