piątek, 14 czerwca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Głuche migrantki ze Wschodu mieszkające w Polsce
spotkanie online
24.02.2022, g. 18.00

Wielokrotnie poruszano już temat migrantek i migrantów mieszkających w Polsce, ale nie tych Głuchych. Spróbujmy ich poznać. Podczas spotkania, które w całości odbędzie się w polskim języku migowym, tłumaczonym na język polski, Daniel Kotowski wraz z zaproszonymi przez siebie gościniami: Lesią Lupookovą i Volhą Siarko postara się znaleźć odpowiedzi na pytania: Czy migrantki mogą poczuć się w Polsce jak w domu? Jaki wpływ na poczucie bezpieczeństwa mają dystynkcje klasowe i bariery językowe? Czy migrantki i migranci przynależą do polskiego środowiska Głuchych? W jaki sposób umożliwiać dostęp do miejsc wspólnych dla Głuchych migrantek i migrantów?


prowadzenie: Daniel Kotowski

udział biorą: Volha Siarko, Lesia Lupookova

spotkanie będzie prowadzone w polskim języku migowym oraz tłumaczone na j. polski / tłumaczki: Marta Jaroń, Anna Borycka


Daniel Kotowski - ur. w 1993 roku, artysta wizualny, performer. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2018) oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie (2016). Doktorant wAkademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest wyznacznikiem niekompletności, niezgodnym z normą, bo jest Głuchy i nie posługuje się mową. Opowiadając o niekompletności i kompletności w wymiarze egzystencjalnym, analizuje ich potencjał.

Lesia Lupookova

Ukrainka. Z wykształcenia pedagożka i psycholożka. Posługuje się rosyjskim językiem migowym, polskim językiem migowym i językiem rosyjskim. W Polsce mieszka prawie 5 lat.

Volha Siarko

Białorusinka pochodzenia polskiego. W 2015 roku przeprowadziła się do Polski, gdzie ukończyła liceum w Instytucie Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego w Warszawie. Krótko studiowała matematykę finansowo-ubezpieczeniową na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, rzuciła studia. Jest zawodniczką piłki nożnej i gra w kadrze Reprezentacji Polski Niesłyszących.