czwartek, 13 czerwca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Globalne ujęcie sztuki Europy Wschodniej
spotkanie wokół książki Piotra Piotrowskiego
25.01.2019, godz. 18.00

Globalne ujęcie sztuki Europy Wschodniej – to ostatnia, wydana pośmiertnie książka wybitnego badacza sztuki współczesnej Piotra Piotrowskiego. Jest to ambitna próba analizy pozostającej na marginesie, peryferyjnej wobec głównego nurtu badań sztuki wschodnioeuropejskiej w perspektywie teorii postkolonialnych.

Autor upomina się o pomijany przez publikacje o globalnej sztuce dorobek naszego regionu i wskazuje na potrzebę pracy nad alterglobalistyczną historią sztuki, która byłaby krytyczną i rozumną alternatywą dla dotychczasowych sposobów jej tworzenia. Studia historyczno-artystyczne według autora „Awangardy w cieniu Jałty” powinny wytworzyć bardziej pluralistyczną i zdecentralizowaną nowa geografię artystyczną.

Jak napisał Piotr Piotrowski „Ten typ badań z całą pewnością nie tylko realizuje postulat krytyki kulturowej hegemonii Zachodu, ale także wychodzi naprzeciw zrozumieniu różnych kultur i różnic kulturowych oraz alterglobalistycznej solidarności”.


udział biorą: Anna Markowska, Magdalena Radomska, Rafał Jakubowicz

prowadzenie: Marek Wasilewski

spotkanie współorganizowane jest przez Centrum Badań nad Sztuką Europy Środkowo-Wschodniej i Spuścizną Piotra Piotrowskiego

wydawca: Dom Wydawniczy Rebis