Globalne ujęcie sztuki Europy Wschodniej – to ostatnia, wydana pośmiertnie książka wybitnego badacza sztuki współczesnej Piotra Piotrowskiego. Jest to ambitna próba analizy pozostającej na marginesie, peryferyjnej wobec głównego nurtu badań sztuki wschodnioeuropejskiej w perspektywie teorii postkolonialnych.
Autor upomina się o pomijany przez publikacje o globalnej sztuce dorobek naszego regionu i wskazuje na potrzebę pracy nad alterglobalistyczną historią sztuki, która byłaby krytyczną i rozumną alternatywą dla dotychczasowych sposobów jej tworzenia. Studia historyczno-artystyczne według autora „Awangardy w cieniu Jałty” powinny wytworzyć bardziej pluralistyczną i zdecentralizowaną nowa geografię artystyczną.
Jak napisał Piotr Piotrowski „Ten typ badań z całą pewnością nie tylko realizuje postulat krytyki kulturowej hegemonii Zachodu, ale także wychodzi naprzeciw zrozumieniu różnych kultur i różnic kulturowych oraz alterglobalistycznej solidarności”.
udział biorą: Anna Markowska, Magdalena Radomska, Rafał Jakubowicz
prowadzenie: Marek Wasilewski
spotkanie współorganizowane jest przez Centrum Badań nad Sztuką Europy Środkowo-Wschodniej i Spuścizną Piotra Piotrowskiego
wydawca: Dom Wydawniczy Rebis