Wystawa Liliany Piskorskiej Skutki uboczne porusza kwestie związane z funkcjonowaniem sfery publicznej, legalnym/nielegalnym charakterem podejmowanych w niej działań, możliwością istnienia i ścierania się w niej różnych postaw, zachowań i norm. Dotyka również sposobów działania współczesnego języka polityki i wartości, które ten język narzuca czy kwestionuje. W trakcie spotkania porozmawiamy o wystawie, przestrzeni publicznej, języku współczesnych debat politycznych, ale także o potrzebie wytwarzania wspólnotowości w prekarnych i niepewnych warunkach świata społeczno-artystycznego.
udział biorą: Maciej Duda, Agnieszka Graff, Liliana Piskorska
prowadzenie: Karolina Sikorska
Agnieszka Graff
Pisarka, publicystka, feministka, amerykanistka, adiunkt w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Współtwórczyni Kongresu Kobiet. Autorka m.in. książek Świat bez kobiet (2001), Rykoszetem (2008), Magma (2010), Matka feministka (2014). Bohaterka wywiadu rzeki Graff. Jestem stąd (2014). Autorka artykułów o kampaniach anty-genderowych i współczesnej prawicy alternatywnej.
Liliana Piskorska
Artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2013 roku członkini Grupy nad Wisłą. Jej prace pokazywane były na ponad 90 wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. W jej działaniach widoczna jest perspektywa feministyczno-queerowa, feministyczno-anarchistyczna i posthumanistyczna. Działa analitycznie, odnosząc się do kontekstu oraz specyfiki społeczno-kulturowego krajobrazu Polski. Więcej info na stronie: http://lilianapiskorska.com
Maciej Duda
Doktor habilitowany nauk humanistycznych, psychoterapeuta. Autor trzech monografii: "Polskie Bałkany. Proza postjugosłowiańska w kontekście feministycznym, genderowym i postkolonialnym. Recepcja polska" (2013), "Dogmat płci. Polska Wojna z gender" (2016), "Emancypanci i emancypatorzy. Mężczyźni wspierający emancypację Polek w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku" (2017). Współredaktor trzech tomów raportu "Gender w podręcznikach" (2016). W latach 2014-2017 stypendysta Narodowego Centrum Nauki, od roku 2017 stypendysta MNiSW.
Karolina Sikorska
Kulturoznawczyni, badaczka i kuratorka działań artystycznych i edukacyjnych, zatrudniona jako adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa UMK w Toruniu. Autorka książki „Kobiece” gatunki telewizyjne. Geneza i kulturowe przeobrażenia (2018), redaktorka i współredaktorka publikacji naukowych, m.in. „Antywzorce” we współczesnej sztuce i kulturze wizualnej (2018). Współpracuje z Centrum Praktyk Edukacyjnych przy CK Zamek w Poznaniu. Jej zainteresowania badawcze i działania obejmują kulturę wizualną, feminizm, edukację kulturową.
fot. Asymetria językowo-płciowa, Liliana Piskorska, 2017