niedziela, 24 listopada otwarte 12 — 16
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

CANNON RESISTANT&CANON RESISTANT II
Współczesna sztuka z Białorusi: globalny krzyk dla Białorusi. Paweł Leszkowicz rozmawia z Janą Shostak.

Druga rozmowa z cyklu powstałego z inicjatywy Fundacji UAM - tym razem Paweł Leszkowicz rozmawia z Janą Shostak. Spotkanie dotyczyć będzie twórczości Shostak w kontekście współczesnej sztuki feministycznej w Białorusi, ale także sztuki zajmującej się walką o równe prawa LGBT+ w Białorusi. Jana Shostak jest artystką i aktywistką, dobrze rozpoznawalną dzięki swoim projektom dotyczącym statusu uchodźców ("Nowak, Nowaczka, Nowacy" - trwającym od 2017 roku) oraz zaangażowaniu we współczesne problemy polityczne w Białorusi. W związku z ponownym wyborem Aleksandra Łukaszenki na prezydenta Białorusi w 2020 roku, Szostak zainicjowała projekt "Globalny krzyk dla Białorusi". Ze względu na prostolinijny przekaz i radykalne środki, jej artyzm został zbagatelizowany przez polityków. Po tym, jak jej protest przeciwko skierowaniu przez kontrolę ruchu lotniczego lotu linii Ryanair nr 4978 z białoruskim aktywistą Romanem Protasewiczem na pokładzie na lotnisko w Mińsku stał się obiektem krytyki z powodu przezroczystych ubrań eksponujących jej sutki, Szostak postanowiła wykorzystać wpływ tej krytyki, rozpoczynając akcję "Dekolt dla Białorusi". Artystka zwróciła uwagę na tę część ciała poddaną zarówno spojrzeniu, jak i cenzurze, wykorzystując ją do wyświetlenia nazw firm współpracujących z białoruską dyktaturą.

*Paweł Leszkowicz jest profesorem na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykładowcą akademickim i niezależnym kuratorem specjalizującym się w międzynarodowej sztuce współczesnej, kuratorstwie i badaniach nad LGBTQ. Jest autorem wystawy "Ars Homo Erotica" (2010) w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz licznych wystaw i sympozjów queerowych w Polsce i Wielkiej Brytanii. Napisał cztery książki: "Helen Chadwick. Ikonografia podmiotowości" (2001), "Miłość i demokracja: rozważania o kwestii homoseksualnej w Polsce" (2005), "Art Pride. Sztuka gejowska w Polsce" (2010) oraz "Nagi mężczyzna: Akt męski w sztuce polskiej po 1945 roku" (2012). Jego prace zostały opublikowane przez Routledge, Palgrave Macmillan, New York University Press, Ashgate i Manchester University Press.

*Jana Shostak - artystka, która w 2020 roku stała się aktywistką. Realistka, która żąda rzeczy niemożliwych. Na co dzień używa feminatywów. Wierzy w skuteczność sztuki, solidarność i siłę współpracy w kulturze. Doktorantka na UAP (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). W 2021 roku Szostak została nominowana do Paszportów Polityki. Od 2016 roku świadomie wykorzystuje media jako platformę do szerzenia swojego aktywizmu artystycznego. Codziennie o godzinie 18.00 (do końca rewolucji i jeszcze przez jeden dzień) współtworzy czasowy memoriał - minutę krzyku dla Białorusi. Szostak wraz z Jakubem Jasiukiewiczem jest współreżyserką filmu "Miss Polonia" (prod. WFDiF). Reprezentuje grupę obywatelską "Partyzantka".

Zdjęcie: Jana Szostak, fot: Karolina Zajaczkowska