Wernisaż: 5 czerwca 2015, godz. 19:00
Aranżacja wystawy: Julia Jurczykowska, Georgi Gruew
Oprawa graficzna konkursu: Cezary Tyliński
4 marca Galeria Miejska „Arsenał” w Poznaniu ogłosiła pierwszą edycję konkursu „30 / 30” na najlepszą okładkę płytową. Celem konkursu był wybór najciekawszego projektu graficznego, który towarzyszył albumowi wydanemu w 2014 r. oraz w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2015 r. Mimo że to dopiero pierwsza edycja, konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem zarówno wśród wytwórni muzycznych, jak i pośród grafików. Do momentu jego zakończenia (30 kwietnia) łącznie nadesłano 182 projekty. Okładki mogli zgłaszać zarówno sami artyści jak i reprezentanci wytwórni muzycznych, w których wydano daną płytę, patroni medialni, dystrybutorzy a także redakcje czasopism i portali branżowych. Zgłoszone prace nie tylko świadczą o wysokim poziomie polskiego środowiska graficznego, które kreuje nietypowe i fascynujące rozwiązania wizualne, ale przede wszystkim ujawniają szerokie spektrum artystycznych relacji pomiędzy projektantami i muzykami. Wiele projektów stanowiło graficzne odzwierciedlenie charakteru muzycznego albumów. Niektóre z nich budowały dodatkowe konteksty dla myśli zawartych w tekstach.
Inspiracją przy wyborze nazwy konkursu był rozmiar (w centymetrach) okładek płyt winylowych, których forma (kwadrat) przejęta została potem przez okładki płyt CD. W konkursie brały udział nie tylko te dwie formy publikacji ale również wydawnictwa elektroniczne. Zgłaszano albumy artystów reprezentujących najróżniejsze gatunki muzyczne, wykorzystujących szeroki wachlarz środków i form artystycznych.
Jury pod przewodnictwem znanego projektanta okładek – Rosława Szaybo, powołane specjalnie na potrzeby konkursu, spośród zgłoszonych projektów wybrało 30 najlepszych front coverów. W obradach jury uczestniczyli przedstawiciele świata sztuk plastycznych i muzycznych – obok Rosława Szaybo byli to: Grzegorz Brzozowicz (dziennikarz i krytyk muzyczny), Krzysztof Kochnowicz (prof. zw. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Kierownik Pracowni Znaku i Typografii na UAP), Wojciech Korkuć (plakacista i grafik), Stanisław Gruszczyński (projektant i pomysłodawca portalu Okladki.net), Marcin Kostaszuk (dziennikarz muzyczny, p.o. Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznań) oraz Piotr Bernatowicz (Dyrektor Galerii Miejskiej „Arsenał”). Kryteriami, które brali pod uwagę członkowie jury były w głównej mierze: walory artystyczne i estetyka okładki, związek okładki z charakterystyką albumu, któremu towarzyszy a także kreatywność autora okładki i jego umiejętności warsztatowe.
Na zwycięzcę konkursu czeka wygrana w wysokości 5.000 zł, zaś autorzy pozostałych eksponowanych na wystawie okładek otrzymają nagrody po 300 zł. Ekspozycja, na której zaprezentowane zostaną najciekawsze projekty, odbędzie się w Galerii Miejskiej „Arsenał” od 5 do 28 czerwca 2015 r. Na wernisażu po raz pierwszy zostanie ogłoszone nazwisko zwycięzcy – twórcy, który obok wspomnianej nagrody otrzyma również dyplom pierwszej edycji konkursu.
Jury wyróżniło trzydzieści następujących projektów, które zostaną zaprezentowane na wystawie w Galerii Miejskiej „Arsenał”:
1. Baasch, „Corridors” (autor projektu: Jędrzej Guzik),
2. Bloki, „Dance that!” (EP) (autor projektu: Tomasz Piróg),
3. Daniel Drumz, „Untold Stories” (2LP) (autor projektu: Nawer z udziałem Macieja „Animisiewasz” Grochota i Mai Szlajndy),
4. Donguralesko, „Kroniki Betonowego Lasu 1999-2014” (autor projektu: Łukasz Koniecko),
5. Ebola Ape, „Dance in Haze” (autor projektu: Bartosz Polak),
6. Exit Oz, „Impamantenit” (autor projektu: Ioana Vreme Moser),
7. ForrrestDrones, „Najas Flexilis Exequiae” (autor projektu: Wiktor Jackowski),
8. Happysad, „Jakby nie było jutra” (autor projektu: Mateusz Holak),
9. Jerzy Mądrawski i inni, „Akordeonowe impresje” (autor projektu: Agnieszka Zakrzewska),
10. Katarzyna Groniec, „Wiszący ogrody” (autor projektu: Paweł Wroniszewski),
11. Kiev Office, „Statek Matka” (autor projektu: Krzysztof Wroński),
12. Kixnare, „Rotations” (autor projektu: Maciej „Animisiewasz” Grochot),
13. Kumka Olik, „Yoko Eno” (autor projektu: Mateusz Holak),
14. Life Lifting, „Life Lifting” (EP) (autor projektu: Łukasz Pach),
15. Małolat, „Więcej” (autor projektu: Grzegorz „Forin” Piwnicki),
16. Marek Walarowski Trio, „Seven Stairs to Hell” (autor projektu: Artur Jarzęcki),
17. Night Marks Electric Trio, „Night Marks Electric Trio” (EP) (autor projektu: Radek Drutis),
18. O.S.T.R. & Marco Polo, „Kartagina” (autor projektu: Grzegorz „Forin” Piwnicki),
19. O.S.T.R., „Podróż zwana życiem” (autor projektu: Grzegorz „Forin” Piwnicki),
20. Quebonafide, „Ezoteryka” (autor projektu: Alek „Lis Kula” Morawski),
21. Rasmentalism, „Wyszli coś zjeść” (autor projektu: Grzegorz „Forin” Piwnicki),
22. Seasonal, „Loneliness Manual” (autor projektu: Milena Molenda),
23. The Fruitcakes, „Cukier, Ciastka, Miłość!” (autor projektu: Jarosław Świerczek),
24. Różni wykonawcy, „Allo Love: Volume Four” (autor projektu: Maciej „Animisiewasz” Grochot),
25. Różni wykonawcy, „Malarze i Żołnierze. Piosenki. Pięćdziesiątka” (autor projektu: Mateusz Holak),
26. Różni wykonawcy, „Polska Muzyka Wiolonczelowa” (autor projektu: Elena Lola Loli),
27. Whitewater, „Small Town Violence” (autor projektu: Dominik Ostrowski DEKWADRAT),
28. Wilga, „Wilga” (autor projektu: Katarzyna Berent),
29. Włodi, „Wszystko z dymem” (autor projektu: Alek „Lis Kula” Morawski z udziałem Grzegorza „Forin” Piwnickiego),
30. Wojtek Mazolewski Quintet, „Polka” (autor projektu: Mateusz Holak)
Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Poznań – Jacka Jaśkowiaka. Patronami medialnymi wydarzenia są „IKS – Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny”, czasopismo gitarzystów klasycznych „Sześć strun świata” oraz miesięcznik muzyczny „Top Guitar”. Partnerami konkursu jest label muzyczny Brennnessel Records oraz wytwórnia Dux.
***
Więcej informacji na temat konkursu znaleźć można na jego oficjalnej stronie: www.konkurs3030.pl oraz na stronie: http://www.arsenal.art.pl/konkurs-3030/.