niedziela, 6 października otwarte 12 — 16
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

W POSZUKIWANIU SZCZĘŚCIA

W POSZUKIWANIU SZCZĘŚCIA/THE PURSUIT OF HAPPINESS
kuratorzy: Tekla Woźniak, Zbigniew Kotkiewicz

Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
7.05. – 6.06.2010
wernisaż: 7.05.2010, godz. 19.00
finisaż: 6.06.2010, godz. 18.00

Centrum Spotkań Europejskich Światowid
w Elblągu
9.07.-13.08.2010
wernisaż: 9.07.2010, godz. 18.00

„W poszukiwaniu szczęścia” to projekt kuratorski zainicjowany przez Teklę Woźniak i Zbigniewa Kotkiewicza – artystów wizualnych, kuratorów i promotorów sztuki działających pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. Nieprzypadkowo idea projektu pojawiła się w Londynie, mieście wielu kultur, w którym stykają się ze sobą ludzie z całego świata. Idee, doświadczenia i sztuka, która powstaje jako wynik tych spotkań, zetknięć, tarć i wpływów, ukazane zostaną z dystansu, na jaki pozwala wystawa w Polsce, dzięki której będzie można je poznać, zbadać i uważnie im się przyjrzeć. Projekt ten zostanie zrealizowany w galerii Arsenał w dniach 7.05.-6.06.2010. Znaczna część ekspozycji zostanie także pokazana w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu w dniach 9.07.-13.08.2010.

Celem planowanych ekspozycji będzie zaprezentowanie różnorodnych perspektyw uwzględniających tak społeczne, polityczne, psychologiczne, jak i bardzo subiektywnie wymiary ogólnoludzkiego zgłębiania fenomenu Szczęścia i jego poszukiwań wewnątrz tkanki współczesnego europejskiego społeczeństwa. Prezentacja dokonań osób różnorodnego pochodzenia etnicznego, z których część dopiero od niedawna mieszka i tworzy na terenie Wielkiej Brytanii, dodatkowo podkreśli wagę takich pojęć jak ekonomia, migracja, dyslokacja i multikulturalizm a także nieintencjonalne zachowywanie statusu Obcego. Na wystawie zaprezentuje swoje dokonania aż trzydziestu międzynarodowych artystów, którzy na stałe, bądź długo-terminowo przebywają w Wielkiej Brytanii, a także piątka artystów mieszkających i tworzących w Polsce. Wystawa ma charakter intermedialny – zaprezentowane na niej zostaną instalacje, fotografia, filmy wideo i wideoinstalacje, obiekty a także performance.

Zgodnie z przyjętymi definicjami (stanowiącymi swego rodzaju substytuty w poszukiwaniu ostatecznej, utopijnej definicji szczęścia) – Szczęście nie jest prostym zaspokojeniem codziennych potrzeb. Musi posiadać ono swego rodzaju głębię, wyjątkowość oraz zakładać jakiegoś rodzaju trudne do osiągnięcia doświadczenie, podobne do oświecenia czy stanu nirwany. Chcemy wierzyć, ze nasze wysiłki zostaną nagrodzone, lub odwrotnie, iż pozyskamy szczęście unikając skomplikowanych zagadnień. Dlaczego szczęście jawi się jako coś przypadkowego? Czy na nie zasługujemy? Co zrobiliśmy, aby na nie zasłużyć? Poszukiwanie szczęścia zawiera w sobie obietnice i poczucie tęsknoty. Utopia inspiruje. Należy zachowywać podejrzliwość w stosunku do obietnic i nadziei, a także prowokować ujawnienie prawdy znajdującej się za ich fasadą.
Na szczęście sztuka możne służyć jako narzędzie do ponownej ewaluacji fizycznych i intelektualnych elementów odniesienia, zasobów i produktów naszej kultury. Przetwarzając wizje i obrazy szczęścia jest ona w stanie kreować różnorodne symulacje pojęcia szczęścia oraz komunikować jego dwubiegunową charakterystykę. Szczęście jest zdegenerowane, pożądane, wyidealizowane, trwałe i łatwo ulegające zranieniu, jest obecne i nieprzerwane….

Artyści biorący udział w wystawie:
Louise Adkins, Alexander Bates, Melissa Bugarella, Kathryn Cooper, Andy D’Cruz, Charlie Coffey, Michael Davies, Maddy Dickerson, Tinsel Edwards, James C. Fagan, Ester Faiman, Gene-George, Jerome Harrington, Anna Kalwajtys, Merve Kaptan, Maria Kjartansdottir,, Aneta Lis, Eva Lis, Tomasz Madajczak, Ivo Nikić, Herve Perez, Paulina Płachecka, Marianna i Daniel O’Reilly, Alicja Rogalska, Mateusz Sadowski, Justyna Scheuring, Erica Scourti, Emily Paige Short, Michal Tkachenko, Matthew Verdon, Siobhan Wanklyn, Liz Wroe, Fani Zguro, Piotr Żyliński.

„W poszukiwaniu szczęścia“ to projekt skupiający rozmaite działania artystyczne oscylujące wokół problemów dotyczących codzienności, doświadczeń bardzo różnych ludzi, szans, wyzwań i możliwości, jakie pojawiają się przed nimi w zmieniającej się rzeczywistości społeczno-kulturowej. Współcześnie, gdy przestrzeń globalna przeplata się z lokalną, obrazy, słowa i wizje rzeczywistości wędrują wraz z ludźmi z odległych nie tylko geograficznie, ale i kulturowo obszarów, poszukiwanie szczęścia staje się działaniem niezwykle ciekawym, uwikłanym w zależności historyczne, kulturowe, przestrzenne, etniczne, genderowe, społeczne – i co szczególnie istotne dla projektu – również artystyczne.

Cały projekt będzie efektem poszukiwań twórczych artystów i kuratorów, czerpiących z europejskiej kultury, która funkcjonuje jako konglomerat zróżnicowanych, często sprzecznych, acz współistniejących wartości, tożsamości i praktyk. Wystawa pomyślana jest jako zaproszenie dla widza, który nie tylko będzie mógł czerpać inspiracje z artystycznych dokonań, ale także będzie miał możliwość skonfrontowania własnych wizji szczęścia z wizjami zaprezentowanymi na niej. Umożliwią to realizowane formy – interaktywne performance i instalacje, fotografie ukazujące poszukiwania doświadczeń bliskich każdemu z nas. Kuratorzy i organizatorzy wystawy pragną w ten sposób zachęcić odbiorców do aktywnego kontaktu ze sztuką i ideami, z którymi się ona łączy. Ponadto pragną zachęcić i skłonić do rozważań i dyskusji dotyczących idei szczęścia i jej transformacji, zwrócić uwagę na konteksty, w jakich dziś mówimy o szczęściu i zapytać, co znaczy szczęście w multikulturowej przestrzeni, w której stykamy się na co dzień z wieloma ludźmi, którzy posiadają niezwykle zróżnicowane poglądy, przekonania, wierzenia, doświadczenia. Poszukiwanie Szczęścia wydaje się w tym kontekście praktyką, która przekształca naszą wyobraźnię, a ta diametralnie zmienia rzeczywistość i silnie na nią wpływa – na wiele, bardzo różnych sposobów.

Wystawę zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
mkidn

Na finisażu – w niedzielę 6 czerwca 2010 o godz. 18.00 zaprezentowany zostanie katalog podsumowujący wystawę, w którym znajdą się teksty m.in. dr Marty Kosińskiej i prof. Romana Kubickiego.
Na finisaż zaplanowano także pokaz filmu dokumentującego proces powstawania wystawy i rozmaite działania mające miejsce podczas jej trwania.

Partnerzy projektu:
poznan
swiatowid
konsulat
scottishpolish
metalplast
drumshop
roan
eidotech
dhl
cafe-czekolada
magiel-fitness-club

http://www.swiatowid.elblag.pl/

http://www.metalplast-system.pl/
http://www.ro-an.com.pl/
http://czekoladacafe.pl/
http://www.drumshop.pl/
http://www.eidotech.pl/
http://www.dhl.com.pl/publish/pl/pl.high.html
http://www.magielfitness.pl/

Patronat/matronat medialny:
sztukapl artinfoplczas-kultury epoznanwtkfotopoliskwartalnik-fotografiaradio-afera
artbusiness
polandartcom

http://www.artinfo.pl/
http://www.sztuka.pl/
http://www.czaskultury.pl/
http://www.fotopolis.pl/
http://www.artbiznes.pl/
http://www.fotografia.net.pl/
http://www.afera.com.pl/
http://www.wtk.com.pl/
http://epoznan.pl/
http://www.poland-art.com/

archiwum

Rozdroża Lagunartu
artyści z grupy Lagunart pod przewodnictwem Agnieszki Balewskiej
18.07 – 29.09.2024
wernisaż: 18.07.2024, g. 18.00
Comfort Work
Andrii Dostliev, Lia Dostlieva
26.07 – 22.09.2024
wernisaż: 26.07.2024, g. 18.00
Archive After Hand
29.06 – 8.07.2024
wernisaż: 29.06.2024, g. 18.00
Pod nieobecność państwa
Luz María Sánchez
24.05 – 7.07.2024
wernisaż: 24.05.2024, g. 18.00
Zapis A.
Jerzy Sadowski
29.04 – 26.05.2024
wernisaż: 29.04.2024, g. 18.00
Pływanie o zmierzchu
Aga Nowacka, Zofia Tomczyk
17.11.2023–14.01.2024
wernisaż: 17.11.2023, g. 18.00
Nieprzemijające wyzwolenie / постоянное освобождение
Kirill Diomchev (NEVIDIVISM)
1-17.12.2023
wernisaż: 1.12.2023, g. 18.00
Koszmary Dziesiątki
22.09 – 5.11.2023
wernisaż: 22.09.2023, g. 18.00