Şakir Gökçebağ: „Der, Die, Das”
kurator: René Block
wernisaż: 27 września 2013, godz. 18.00
czas trwania 27 września – 20 października 2013
oprowadzenia kuratorskie (wstęp wolny):
3 października oraz 12 października, godz. 17:00
finisaż: 18 października, godz. 18.00
Galeria Miejska „Arsenał” zaprasza na indywidualną wystawę tureckiego artysty Şakira Gökçebağ, zatytułowaną „Der, Die, Das”, której kuratorem jest René Block – jedna z najistotniejszych postaci związanych od prawie półwiecza ze światową sceną artystyczną. Block już w latach 60. pracował z takimi twórcami jak chociażby Joseph Beuys, Volf Vostell, Gerhard Richter czy Siegmar Polke. Obecnie intensywnie zajmuje się współczesną sztuką turecką.
Şakir Gökçebağ, urodził w się w 1965 roku w Denizli w płd-zach Turcji. W latach 1987-1990 studiował sztukę na Uniwersytecie Marmara w Stambule. W roku 1991 otrzymał stypendium artystyczne w Salzburgu, a w 1995 kontynuował edukację na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie, gdzie rok później otrzymał nagrodę Markusa Lüpertza. Obecnie mieszka i pracuje w Hamburgu.
Şakir Gökçebağ w „Arsenale” pokaże instalacje, nawiązujące relacje z zastaną przestrzenią. Inspirację artysta zawsze znajduje w rzeczywistości, która go otacza: w konkretnych przedmiotach użytkowych, w architekturze, w naturze, a także w abstrakcyjnych wzorach geometrycznych. Koncentrując się na powszechnie dostępnych rzeczach i wytrącając je z codziennych funkcji, artysta oferuje im nowe życie w zaskakujących konfiguracjach. Sięga po węże ogrodowe, paski do spodni, klamerki do wieszania prania, miotły, kubły, parasole, dywany, buty, łyżki od odcedzania, różańce, przewody elektryczne i wtyczki, a nawet rolki papieru toaletowego – wydaje się, że jest w stanie zrobić sztukę z każdego przedmiotu, który wpadnie mu w ręce. Gökçebağ deklaruje: „Moja sztuka nie jest skomplikowana. Mawiam zawsze: 'Żeby zrozumieć moją sztukę, nie potrzeba Gombricha.' (…) Proste dzieła sztuki mogą zawierać bardzo wiele treści. Także na podstawie prostych rzeczy można bardzo dobrze filozofować.” Celem artysty jest takie pobudzanie percepcji widza, by każdy, kto obejrzy jego wystawy, inaczej i bardziej twórczo niż dotychczas postrzegał własne powszednie otoczenie jako potencjalne pole kreatywności.
Kurator wystawy, René Block, podkreśla, że atutem twórczości Şakira Gökçebağ jest jej antyakademickość, a George Maciunas, czołowy artysta Fluxusu, którego imienia nagrodę turecki artysta otrzymał w 2012 roku, miałby – zdaniem Blocka – czystą radość, widząc to innowacyjne i humorystyczne wyobcowanie przedmiotów codziennego użytku.
Wystawie będzie towarzyszył katalog z tekstami Marty Smolińskiej i Sylwii Czubały oraz z fotografiami ukazującymi instalacje Gökçebağ w przestrzeniach „Arsenału”. Publikacja ukaże się w połowie października.