ROOKIE
6-8 grudnia 2012
ROOKIE składa się z: wystawy artbooków, targów wydawców oraz serii spotkań dyskusyjnych. „Rookie” jest terminem zapożyczonym z zawodowego sportu i oznacza osobę, która znajduje się na samym początku profesjonalnej kariery, która nie ma jeszcze doświadczenia i zazwyczaj wchodzi do gry z ławki rezerwowych. Jednak „Rookie” nie jest amatorem, choć nie jest też w pełni ukształtowanym graczem. Jest zawodnikiem świadomym swojej wartości, którą musi udowodnić na boisku. W przypadku imprezy książkowej „rookie” nabiera nowego znaczenia i pomaga opisać zarówno najmłodsze pokolenie niezależnych wydawców, jak i samo wydarzenie, które w tak szerokim kształcie odbędzie się w Polsce po raz pierwszy. Uczestnicy „Rookie” – artyści, kuratorzy, wydawcy, graficy są profesjonalistami w swoich zawodach i wspólnymi siłami tworzą zupełnie nowe środowisko dla coraz popularniejszych artbooków.
WYSTAWA MVP – MOST VALUABLE PUBLISHERS
kurator: Honza Zamojski
artyści: Tauba Auerbach, Cezary Bodzianowski, Christophe Boutin, Maurizio Cattelan, Aleš Čermák, David Horvitz, Brian Kennon, Rick Myers, Paulina Ołowska, Slavs and Tatars, Josh Smith, Tadej Pogačar, TTC (Emil Alsbo, Magnus F. Clausen and Simon H. Hansen)
wernisaż: 6.12.2012, godz. 18.00
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prezentacja zwycięskiego projektu konkursowego: Jo-ey’a Tanga – „The Manual”
(wystawa otwarta do 8 .12, codziennie od godz. 12 do 21)
Zaczerpnięty z amerykańskiej ligi koszykówki NBA termin „MVP” (most valuable player) zostaje użyty w kontekście wystawy książek oraz obiektów okołoksiążkowych i zmieniony na „most valuable publishers” – najbardziej wartościowi wydawcy. I nie jest to wcale stwierdzenie na wyrost, ponieważ po raz pierwszy w Polsce będzie można obejrzeć na jednej wystawie kilkadziesiąt publikacji czołowych artystów, dla których książka jest istotnym, a czasami wręcz kluczowym elementem praktyki artystycznej. Od niesamowitego paraarchitektonicznego obiektu Tauby Auerbach, poprzez eksperymenty Josha Smitha, aż po konceptualne działania Davida Horvitza czy Ricka Myersa. Każdy z autorów prezentowanych na wystawie w charakterystyczny i właściwy tylko sobie sposób podchodzi do publikowania. Dla jednych jest to przestrzeń konceptualnych spekulacji i formalnych zabaw, a dla innych – archiwum wcześniejszych dokonań. Jedni szukają wartości w szlachetnym materiale, jakim jest papier, a inni poszerzają przestrzeń odbioru „książki” komponując dialogi czy działając jako performerzy w przestrzeni miejskiej jak np. Aleš Čermák. Jednocześnie publikacje zebrane na wystawie przez kuratora, Honzę Zamojskiego, tworzą unikatową kolekcję jego własnych wydawniczych i artystycznych fascynacji. Pokazują również, że książki są nieodłącznym elementem obecności artysty, nie tylko w nowoczesnym artworldzie, ale również w świadomości przeciętnego odbiorcy sztuki.
Organizatorzy: Galeria Miejska Arsenał, Wydawnictwo Morava. Sponsorzy: Drukarnia Moś i Łuczak, Browar Czarnków. Partnerzy medialni festiwalu: STGU, Futu.pl, Artinfo.pl, Punkt