Radek Szlaga, Fake Fauna
12.02. – 4.03.2010
wernisaż: 12.02.2010, godz. 18.00
kuratorka: Anna Czaban
Malarski język Radka Szlagi, oparty o zasadę braku zasady, niekontrolowanej fuzji różnych gramatyk i stylistyk jest językiem bardzo swoistym. Podobnie jak cały inwentarz dzieł jakie tworzy – to świat złożony i endemiczny. Czasem krzykliwy i nieokrzesany w barwie, skomasowany w ataku najróżniejszych przedstawień, a niekiedy zupełnie surowy, będący blado zamalowanym płótnem („Nothing”). Naiwny i pokraczny w rysunkach oraz rzeźbach, doszczętnie zmasakrowany na slajdach bądź delikatnie liryczny na filmie video. To świat bardzo rozległy, pełen przeróżnych wątków i motywów, gubiący się na marginesach życia, ale też odgrzewający stare prawdy, zahaczając niekiedy o banał. Zaskakujący w tym, jak artysta potrafi odmienne te historie połączyć, osadzić w nietypowych dla nich kontekstach i ułożyć z nich absurdalną, groteskową a zarazem złowrogą i apokaliptyczną opowieść. Nie ma tutaj jasnych reguł, brak typowej logiki i precyzji, dlatego od odbiorcy tej sztuki artysta oczekuje szczególnej wrażliwości i czujności. Darzy go takim zaufaniem, że kwestia nieoczekiwanej recepcji staje się dla niego źródłem inspiracji. Wielopoziomowe znaczeniowo dzieło spotyka się z wieloznaczną interpretacją.
W najnowszej realizacji artysta podejmuje nurtujący go od dawna temat kopii i oryginału. Docieka relacji między nimi i skrupulatnie punktuje różnice. Najbardziej intrygującym momentem jest dla niego trudny do zdefiniowania obszar, który „ginie bezpowrotnie podczas wykonywania kopii, czy przekładu z języka na język”. Gdzie znajduje się granica autentyczności? Co jest esencją danego medium, uniemożliwiającą przełożenie na inną formę? Na wystawie „Fake Fauna” zostaną pokazane projekcje slajdów oraz film video. Radek Szlaga podejmuje się też karkołomnej próby rozstrzygnięcia sporu na temat ikonoklazmu, czyni go absurdalnym i eskaluje tą absurdalność, by zmierzyć się z problemem na swój własny przewrotny sposób.
Radek Szlaga urodzony w 1979 w Gliwicach. W 2000 studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze, kierunek malarstwo. W 2004 odbył półroczne stypendium zagraniczne — Akademie Vitvarnych Umeni, Praha. W 2005 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z malarstwa pod kier. prof. Jerzego Kałuckiego, p.t.: „Malarstwo 2” obroniony z wyróżnieniem. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2007 roku. Od maja 2007 z Wojciechem Bąkowskim, Tomaszem Mrozem, Konradem Smoleńskim i Piotrem Bosackim, Magdaleną Starską i Izą Tarasewicz tworzy grupę artystyczną PENERSTWO. Zajmuje się malarstwem. Współpracuje z Galerią Leto oraz z galerią Alexander Ochs. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Materiały fotograficzne dzięki uprzejmości Galerii Alexander Ochs oraz Galerii Leto.
www.sztuka.pl
www.fragile.net.pl
www.afera.com.pl
www.artifo.pl