Wernisaż: 16 listopada (poniedziałek) 2015, godz. 12:00
Termin: 16 listopada – 30 listopada 2015
Miejsce: Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, budynek E
Artyści: Krystyna Jędrzejewska-Szmek, Diana Lelonek, Paweł Wawrzyniak
Opieka: dr hab. Marianna Michałowska, dr Jacek Zydorowicz
Fotografia wywodzi się z laboratorium rozumianego na dwa sposoby – jako miejsce, w którym Niépce, Talbot i Daguerre prowadzili badania nad substancjami światłoczułymi oraz jako proces przetwarzania rzeczywistości w obraz, w efekcie którego powstają nowe obiekty i sposoby widzenia. Do tych dwóch rozumień fotografii odwołują się artyści, których prace zobaczyć będzie można na wystawie. Krystyna Jędrzejewska-Szmek prezentuje cykl „Laboratorium”, pokazujący realne i fikcyjne badania świata przyrodniczego. Także Diana Lelonek, w cyklu „Zoe-terapia”, pozostaje blisko świata przyrodniczego i jego analiz, pokazując piękno obrazów, przepracowywanych przez żywe organizmy. Z kolei Paweł Wawrzyniak konstruuje urządzenia, pozwalające zobaczyć zjawiska niewidoczne okiem „nieuzbrojonym” w maszyny widzenia („Cyklografie”). Rejestrowane przez niego obiekty na fotografiach zmieniają kształt i rozmiar, jakby pod wpływem działania czasu kurczyły się lub rozciągały. Refleksja całej trójki dotyczy pytania o oddziaływanie człowieka na środowisko, a także jego obowiązków wobec świata naturalnego.
Jak pisze Krystyna Jędrzejewska-Szmek: „Laboratorium naukowe można porównać do czarnej skrzynki, osobliwego, obdarzonego szczególną siłą miejsca. Działalność pracujących w nim naukowców spowita jest aurą cudowności, bo dokonywane przez nich odkrycia wpływają na nasze pojmowanie konstrukcji świata, własnej tożsamości i zachodzących wokół zjawisk”.
Autorzy są związani z naukami przyrodniczymi, a także są studentami i absolwentami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.