Konkurs na opracowanie projektu architektonicznego przebudowy i rozbudowy budynków Galerii Miejskiej „Arsenał” i Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego wraz z pasażem w Poznaniu
12.03.-20.03.2011
otwarcie: 12.03.2011, godz. 13.00
Wystawa prac nadesłanych na „Konkurs na opracowanie projektu architektonicznego przebudowy i rozbudowy budynków Galerii Miejskiej „Arsenał” i Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego wraz z pasażem w Poznaniu”. Zaprezentowane będą wszystkie projekty nadesłane na konkurs, a wśród nich prace nagrodzone i wyróżnione. Wystawa otwarta zostanie 12 marca 2011 o godz. 13.00 wraz z ogłoszeniem wyników konkursu i wskazaniem prac nagrodzonych. Bezpośrednio po ogłoszeniu wyników odbędzie się dyskusja pokonkursowa z udziałem sędziów.
WYNIKI:
Konkursu na opracowanie projektu architektonicznego przebudowy i rozbudowy budynków Galerii Miejskiej „Arsenał” i Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego wraz z pasażem w Poznaniu:
I nagroda 80 000 zł
BWP Wojciech Polak, Zalasewo
projektanci: Wojciech Polak, Barbara Walkiewicz, Mikołaj Cendlak
II nagroda 40 000 zł
NUA Studio Szymon Gic, Poznań
projektanci: Jolanta Olek, Jakub Bogacki, Jurjen J.H. de Gans, Michał Gic, Szymon Gic
III nagroda 20 000 zł
Prosto Architekci, Września
projektanci: Joanna Grześkowiak, Maciej Gierwielaniec, Bartosz Gierwielaniec
Wyróżnienie 10 000 zł
konsorcjum pracowni z Poznania
„Poznań – Projekt” – Pracownia Architektoniczna S.C.
mode:lina architektura & consulting
AREN Architects
projektanci: Ewa Pawlicka – Garus, Lidia Jeżak, Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Maciej Bilski, Michał Szymankiewicz, Paweł Garus
Wyróżnienie 10 000 zł
Studio ADS sp. z o.o., Poznań
projektanci: Mariusz Sawicki, Piotr Z. Barełkowski, Michał Balas, Marek Kruszewski, Wojciech Gonet, Ireneusz Smól, Karol Woltman, Maria Przewoźniak-Gruszecka, Piotr Boroń
Wyróżnienie 10 000 zł
Marek Budzyński – Architekt Sp. z o.o., Warszawa
projektanci: Marek Budzyński, Zbigniew Badowski, Krystyna Hmurzyńska, Krzysztof Guraj, Mariusz Blechar, Jolanta Bokowy
WIĘCEJ INFORMACJI: http://www.arsenal-konkurs.pl/
Plansze projektu, któremu przyznano I nagrodę:
oraz uzasadnienie i zalecenia:
Praca otrzymuje I Nagrodę za:
1. Prosty, czytelny i konsekwentny układ funkcjonalno-przestrzenny zespołu.
2. Konsekwentnie wprowadzoną zasadę elastyczności przestrzeni pozwalającą na różnorodne i zmienne funkcjonalnie ukształtowanie powierzchni wewnętrznych w zależności od potrzeb związanych z bieżącymi przedsięwzięciami.
3. Ukształtowanie Pasażu, który poprzez mobilny układ ścian zewnętrznych parterów budynków Galerii i Muzeum otwiera się i poszerza o przestrzenie tych parterów stwarzając zmienne, optymalne warunki dla organizacji ekspozycji, happeningów, koncertów, itp. Koncepcję zmiennych mobilnych przestrzeni uzupełnia mobilny układ zadaszeń pasażu, stosownie do warunków atmosferycznych, pory roku i rodzaju przedsięwzięć.
4. Dobre wpisanie gabarytami w istniejącą przestrzeń rynku i zabytkowych obiektów z utrzymaniem ekspozycji osi widokowych.
5. Nawiązanie poprzez ukształtowanie formy i ażurowy detal fasady do istniejących obiektów Galerii i Muzeum, jako utrwalony, swoisty kod semiotyczny dla obecnych mieszkańców miasta.
6. Ukształtowanie przestrzeni dachu, którego kubiczne formy zmiękczone ażurowymi ścianami wpisują się w tektonikę bloku śródrynkowego.
7. Stworzenie spójnej całości.
Zalecenia:
• Zastrzeżenia budzi możliwość i zasadność wprowadzenia ażuru w mobilne płaszczyzny zadaszenia oraz ścian parteru uniemożliwiające wgląd w przestrzenie ekspozycyjne.
• Proponuje się głębszą analizę formy przesłon zewnętrznych – żaluzji.
• Proponuje się dalszą analizę przestrzeni wystawienniczych w kontekście uzyskania możliwości wymknięcia od światła dziennego.