czwartek, 20 czerwca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Kelendarz Pirelli 2004

Prezentacja fotografii do kolejnego wydania słynnego Kalendarza Pirelli wydawanego od 39 lat. Kalendarz Pirelli 2004, autorstwa Nicka Knighta, światowej sławy brytyjskiego fotografa (realizacja projektów dla Voguea, I-D oraz Levisa) balansuje pomiędzy kiczem, fotografią tradycyjną i cyfrową. Zamierzeniem fotografa było obalenie stereotypowej wizji piękna.

Informacje o kalendarzu na rok 2004

Premiera tegorocznej edycji najsłynniejszego kalendarza na świecie Kalendarza Pirelli 2004 odbyła się 12. listopada 2003 roku w zabytkowym budynku Royal Courts of Justice w Londynie. Wtedy też, po raz pierwszy, został zaprezentowany prasie, kolekcjonerom oraz entuzjastom z całego świata. Miłośnicy fotografii, mody i piękna od lat uznają prezentację Kalendarza Pirelli
za jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń na świecie. Od czasu swoich narodzin, kalendarz przeistoczył się w niepowtarzalny symbol, prawdziwą ikonę piękna. Jest spektakularnym przedsięwzięciem tradycyjnie łączącym sztukę z wysmakowanym erotyzmem. Połączenie artyzmu i kobiecej seksualności uwidacznia w szczególności tegoroczna edycja stworzona z myślą o 40. leciu Kalendarza Pirelli.

Artystyczna kreatywność

Kalendarz Pirelli 2004, autorstwa Nicka Knighta, światowej sławy brytyjskiego fotografa, przedstawia intrygujący przykład innowacji i technologii objawiających się w artystycznej kreatywności. Podobnie, jak Mario Testino (2001), Peter Lindbergh (2002) czy Bruce Weber (2003), Nick Knight wtopił swoje modelki
w wyjątkowo zjawiskową atmosferę i fantastyczny, bezwzględnie kobiecy klimat. Zdjęcia Knighta stanowią wizualne rzeźby, zrodzone z nierozerwalnego związku fotografii tradycyjnej i cyfrowej. Jego wizja, niepowtarzalny pomysł, a także wszechobecna bliskość typowa dla konceptualistycznej formy sztuki (stwarzanie sytuacji wywołujących niespodziewane wrażenia i przeżycia u odbiorcy), pozwoliły na zrobienie niebywałych zdjęć. Fotografie, wypełniające Kalendarz Pirelli 2004, wibrują w swojej kolorystyce. Są abstrakcją. Magią widoczną gołym okiem.

Kalendarz Pirelli 2004 łamie ramy czasowe: zazwyczaj ikona ta tradycyjnie ukazuje seksualność i zmysłowość kobiet, widzianą oczami mężczyzny. Ale nie tym razem. W ujęciu Knighta role zostały odwrócone.

Obawiałem się, że kalendarz może pokazać wizję kobiety wyłącznie z męskiego punktu widzenia wyjaśnił Knight. Dlatego postanowiłem zapytać kobiety, co chciałyby zobaczyć w Kalendarzu Pirelli, pozostawiając im również wybór tematu.

Nick Knight stał się sławny dzięki temu, w jaki sposób obala stereotypowe wizje piękna. Można to dostrzec w jego poprzednich projektach, które realizował m.in. dla Voguea, I-D oraz Levisa. Kalendarz Pirelli staje się przesłaniem XXI wieku skomentował Peter Saville, który sprawował artystyczny nadzór nad tegorocznym dziełem. Dlatego też zdecydowaliśmy, aby właśnie kobiety miały wpływ na ostateczny wygląd Kalendarza Pirelli 2004, aby to one pokazały, jak ma zostać zaprezentowane kobiece piękno.

Kobiety o kobietach

W poszukiwaniu inspiracji do Kalendarza Pirelli, Nick Knight skontaktował się wybitnymi przedstawicielkami płci pięknej ze świata mody, rozrywki, literatury oraz sztuki współczesnej. Rozmawiając z każdą z nich, skrzętnie gromadził ich natchnienia i swobodne koncepcje artystyczne. Pytałem je wszystkie o idee dodał Knight, i dzięki temu mogłem je zilustrować… Ich reakcje były zaskakująco różne. Dokładnie tak samo, jak różniły się ich temperamenty i osobowości.

Koncepcja artystyczna, zaproponowana przez Nicka Knighta, daje nam możliwość skojarzenia konkretnego zdjęcia z ideą wyrażoną przez jedną z kobiet (lista tych kobiecych osobowości została przedstawiona poniżej w porządku alfabetycznym). Jednakże, która z postaci stworzyła daną inspiracji, autor fotografii pozostawił dla siebie.

Bjork piosenkarka, Islandia
Catherine Deneuve aktorka i piosenkarka, Francja
Tracey Emin artystka, Anglia
Marianne Faithful aktorka i piosenkarka, Anglia
Heidi Fleiss pisarka, USA
Emma Forrest pisarka, Anglia
Courtney Love piosenkarka i aktorka, Anglia
Stella McCartney projektantka mody, Anglia
Catherine Millet pisarka, Francja
Aimèe Mullins lekkoatletka I aktorka, USA
Isabella Rossellini aktorka, Włochy
Emmanuelle Seigner aktorka, Francja
Liv Tyler aktorka, USA
Elizabeth Wurtzel pisarka, USA

To jest jak bal maskowy dodaje rozbawiony Knight. Połączenie dwóch biegunów fotografowanych piękności z wizją doradców aktorek, piosenkarek i pisarek jest zarówno wielobarwne, wręcz mozaikowe, jak i jednorodne, ponieważ w tworzenie tych kolaży wszystkie modelki zaangażowały się bardzo głęboko. Wręcz wtapiały się w odtwarzane przez siebie sceny. Tworzyły niepowtarzalne iluzje.

Niedościgniony świat imaginacji
Kalendarz Pirelli 2004 wyraża świat marzeń i imaginacji kobiet. Chciałem,
żeby fotografie w nim zamknięte wywoływały fantazje, stwarzały wrażenie prostych iluzji, a także sugerowały formy i sytuacje wyjaśnia Knight. Kiedy marzymy, wyobrażamy sobie wszystko w bardzo szerokiej perspektywie, dzięki czemu obraz jest klarownie określony, do najmniejszego szczegółu. Podczas, gdy w innym przypadku jest nieostry… Tak więc zastosowana technika musi uwydatniać konsekwencję i związek logiczny w przedstawianych obrazach.

Nowatorska technika zastosowana przez Knighta, oparta została na chromatycznej metodzie fotografii (rozszczepienie kolejnych barw), która bardzo dobrze komponuje się z jego nadzwyczajną koncepcją zdjęć: ujęcia są klarowne, lecz perfekcyjnie określone tylko w nielicznych punktach. Na każdej fotografii znajdują się ukryte sytuacje albo symbole do odgadnięcia podkreśla autor. Chciałem, aby Kalendarzem Pirelli ludzie bawili się tak, jak puzzlami, aby znajdowali zabawę w odkrywaniu szczegółów; patrząc na niego nie tylko po raz pierwszy, ale za każdym kolejnym razem. Aby codziennie doszukiwali się
w nim nowych znaczeń, ważnych każdego kolejnego dnia.

Im częściej patrzysz, tym więcej widzisz

Zaskakującym rezultatem – trzymiesięcznych zmagań we wnętrzach londyńskiego Park Royal Studios jest galeria wysoce wymownych obrazów, oczarowujących subtelnym, ale zarazem enigmatycznym wdziękiem. Zdaniem Pollyanny McIntosh, wspaniałej modelki uwiecznionej na grudniowej karcie kalendarza: Im bardziej wnikliwie się im przyglądasz, tym więcej widzisz. Każde nowe spojrzenie przynosi ze sobą nowe doświadczenia.

Kalendarz Pirelli 2004 to sztuka ekspresji. Nadają mu piękna i ożywiają go najbardziej cenione światowe modelki. Niektóre z nich, znamy już z wcześniejszych edycji kalendarza. W zeszłorocznym wydaniu fotografowane były m.in.: Maria Carla Boscono, Karolina Kurkova, Natalia Vodianova i Jessica Miller. W roku 2001 była to Frankie Ryder, a w 1999 i 2000 Alek Wek. W tym roku dołączyły do nich wybitne top modelki: Liberty Ross, Amanda Moore, Pollyanna McIntosh oraz bardzo obiecujące, dopiero wschodzące gwiazdy wybiegów, jak: Dewi Driegen, Ester De Jong, Ai Tominaga i Adina.

Kalendarz Pirelli 2004 jest najbardziej innowacyjny w swojej technice oraz artystycznej ekspresji. Jest tym, co podkreśla kanony wyryte w 40. letniej tradycji.

archiwum

Zapis A.
Jerzy Sadowski
29.04 – 26.05.2024
wernisaż: 29.04.2024, g. 18.00
Pływanie o zmierzchu
Aga Nowacka, Zofia Tomczyk
17.11.2023–14.01.2024
wernisaż: 17.11.2023, g. 18.00
Nieprzemijające wyzwolenie / постоянное освобождение
Kirill Diomchev (NEVIDIVISM)
1-17.12.2023
wernisaż: 1.12.2023, g. 18.00
Koszmary Dziesiątki
22.09 – 5.11.2023
wernisaż: 22.09.2023, g. 18.00
Bieguny
Dialogi młodych: INNY – edycja 7.
23.06 – 3.09.2023
wernisaż: 23.06.2023, g. 18.00
Niemy świadek historii
16.06 – 3.09.2023
wernisaż: 16.06.2023, g. 18.00
Anatomia polityczna / Політична анатомія
Vlada Ralko, Volodymyr Budnikov
6-11.06.2023
wernisaż: 6.06.2023, g. 18.00
XIII Biennale Grafiki
ERROR
21.04 – 4.06.2023
wernisaż: 21.04.2023, g. 18.00 Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar