czwartek, 13 czerwca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

I Biennale Fotografii Polskiej

Tekst – Wojciech Makowiecki, Stefan Wojnecki

Mija prawie dokładnie 10 lat od chwili, gdy w Galerii Miejskiej Arsenał odbyto się otwarcie wystawy Polska fotografia intermedialna lat 80.

Już sam podtytuł Fotografia rozproszona, jak i Miejsce w sytuacji będące hasłem towarzyszącego wystawie sympozjum, świadczyły o zaniku modernistycznych założeń. W tamtym czasie nie było łatwo zdać sobie sprawę, że nadchodzący postmodernizm nie jest przejściową efemerydą, lecz długotrwałym prądem kulturowym.

Tegoroczne l Biennale Fotografii Polskiej jest wyrazem procesów, które pozwalają dostrzegać następny etap postmodernizmu. Nie chodzi tylko o świadomość czym jest postmodernizm lub o fundamentalną zmianę politycznego ustroju Polski. Rzecz w tym, że w czasie obecnym zachodzą jeszcze inne, globalne przemiany kulturowe i cywilizacyjne. Wywołane zostały przede wszystkim pojawieniem i szybkim upowszechnieniem się elektronicznych systemów komunikacji międzyludzkiej z Internetem na czele.
Fotorealistyczny obraz rodem z komputera podważył tożsamość fotografii, której niezbędnym składnikiem było tu i teraz kontaktu ze światem materii. Konsekwencje takiego odcinania pępowiny” dopiero zaczynają się ujawniać.

Uważamy, iż l Biennale Fotografii Polskiej będzie zdania tego potwierdzeniem.
W myśl założeń, Biennale nie ma pełnić wyłącznie tradycyjnej roli przeglądu twórczości. W kolejnych edycjach podejmowane będą aktualne problemy sztuki. Obecna edycja porusza ważki problem indywidualności twórczej, który pojawił się we współczesnej sztuce. Takie podejście uzasadnia tytuły zarówno wystawy głównej – Pola indywidualności, jak i sympozjum – Indywidualność w dobie postmodernizmu. Chodzi o indywidualności twórcze, rozwijające swoją znaczącą aktywność poza głównymi trendami sztuki, w tym fotografii. Hasła te niosą dużą dawkę sprzecznych stanowisk, wynikających także z postmodernistycznego rozumienia pojęcia indywidualności. Jesteśmy zdania, iż konfrontacja praktyki artystycznej z teoretyczną refleksją pozwoli wniknąć głębiej w sedno zagadnienia, którego znaczenie ogólnokulturowe wykracza daleko poza obszar sztuki.

Tą drogą pragniemy gorąco podziękować teoretykom, krytykom, kustoszom i kierownikom galerii fotografii, którzy poprzez nominacje przyczynili się do wyłonienia artystów biorących udział w prezentowanej wystawie.

l BIENNALE FOTOGRAFII POLSKIEJ. Wystawy, dyskusje, warsztaty

Od wczoraj w Poznaniu trwa święto fotografii – w trzech galeriach można oglądać wystawy l Biennale Fotografii Polskiej. Pokazywane są prace niemal wszystkich liczących się w kraju fotografów i artystów korzystających z fotografii.

l Biennale ma odbywać się co dwa lata, każdorazowo będąc poświęcone innemu,
wybranemu i aktualnemu problemowi sztuki fotograficznej. Jego pomysłodawcami są prof. Stefan Wojnecki, kierownik Studium Fotografii Profesjonalnej na ASP, oraz Wojciech Makowiecki, dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał”. Pierwsze Biennale nosi tytuł Pola indywidualności” – ma być spojrzeniem na fotografię poprzez indywidualności twórców. Taki właśnie tytuł nosi główna wystawa pokazywana w Arsenale”. Prezentuje na niej ponad 30 twórców – prawie wszyscy liczący się w kraju fotografowie. Wystawę cechuje różnorodność prac.

W Galerii U Jezuitów można oglądać wystawę fotografii 36 pedagogów i studentów ASP w Poznaniu – ponad 250 prac. – Poznań jest ostoją polskiej fotografii. Tylko tu, na ASP, istnieje kierunek kształcący artystów fotografów. Nic więc dziwnego, że tu właśnie zorganizowano Biennale – mówi Wojnecki.
W Galerii Garbary 48″ na wystawie Marginesy swobody” pokazywane są prace sześciu członków poznańskich oddziałów ZPAP i ZPAP. Imprezie towarzyszą wystawy zorganizowane w CK Zamek”.
Dziś w Centrum Kongresowym przy ul. Miczurina 20a odbędzie się sympozjum naukowe Indywidualność w dobie postmodernizmu”. Dyskutować na ten temat będzie kilkudziesięciu fotografów. artystów, teoretyków, krytyków i kuratorów wystaw. AŃ

Fotografia zbiorowa

GALERIA MIEJSKA ARSENAŁ, GALERIA GARBARY 48, GALERIA U JEZUITÓW

Czym wyróżnia się fotografia polska wobec fotografii powstającej w jakimś innym kraju? Czy nacjonalne” ramy zbiorowych prezentacji tłumaczy jakakolwiek specyfika artystyczna, czy też jest to jedynie ułatwienie dla organizatorów? Czy na te nad wyraz ogólne pytania odpowiedzą zorganizowane w ramach I Biennale Fotografii Polskiej wystawy, czy też będziemy mieli do czynienia z kolejną, rozciągniętą w czasie kilku tygodni imprezą środowiskową?

Otwarte w miniony poniedziałek w kilku poznańskich galeriach (.Arsenał”, U Jezuitów. Garbary 48″. CK Zamek”) wystaw)' Biennale są w zamierzeniu poświęcone wybranemu problemowi, w tegorocznej edycji sformułowanemu pod hasłem Pola indywidualności”. W wystawie uczestniczą prace najbardziej znanych polskich artystów zajmujących się sztuką fotografii: Zofii Kulik, Józefa Robakowskiego, Izabelli Gustowskiej. Antoniego Mi-kołajczyka, Natalii Lach-Lachwicz. Wojciecha Prażmowskiego.
Wystawie w Arsenale – stanowiącej, jak się wydaje, zasadniczą oś prezentacji – towarzyszą wcześniej już otwarte wystawy w Galerii U Jezuitów (prace wykonane na przestrzeni ostatniego roku akademickiego przez sześciu pedagogów i 30 studentów poznańskiej ASP), pokaz Marginesy swobody” w Galerii Garbary 48″ (prace sześciu członków Związku Polskich Artystów Fotografów) oraz ekspozycje w CK Zamek”: wystawa zbiorowa Intymna przestrzeń” oraz
wystawa portretów autorstwa Jacka Poremby i Macieja Kuszeli.
Prace zgromadzone na Biennale można oglądać w Galerii Miejskiej Arsenał” do 14 maja. GRECKI

archiwum

Zapis A.
Jerzy Sadowski
29.04 – 26.05.2024
wernisaż: 29.04.2024, g. 18.00
Pływanie o zmierzchu
Aga Nowacka, Zofia Tomczyk
17.11.2023–14.01.2024
wernisaż: 17.11.2023, g. 18.00
Nieprzemijające wyzwolenie / постоянное освобождение
Kirill Diomchev (NEVIDIVISM)
1-17.12.2023
wernisaż: 1.12.2023, g. 18.00
Koszmary Dziesiątki
22.09 – 5.11.2023
wernisaż: 22.09.2023, g. 18.00
Bieguny
Dialogi młodych: INNY – edycja 7.
23.06 – 3.09.2023
wernisaż: 23.06.2023, g. 18.00
Niemy świadek historii
16.06 – 3.09.2023
wernisaż: 16.06.2023, g. 18.00
Anatomia polityczna / Політична анатомія
Vlada Ralko, Volodymyr Budnikov
6-11.06.2023
wernisaż: 6.06.2023, g. 18.00
XIII Biennale Grafiki
ERROR
21.04 – 4.06.2023
wernisaż: 21.04.2023, g. 18.00 Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar