Tekst Danuty Kudły
RYSUNKI JACKA STRZELECKIEGO to dzieła skończone i autonomiczne, a jednocześnie pozostające w ścisłym związku z jego malarstwem. Są kontynuacją wątków tematycznych i motywów formalnych znamiennych dla jego kompozycji olejnych i zarazem inspiracją dla nowych obrazów, zalążkiem nowych pomysłów. Przy tym rysunki te, jakkolwiek pełne dynamiki i ekspresji, nie są spontanicznym zapisem emocji – pospieszną notatką, lecz starannie przemyślanym i precyzyjnie opracowanym dziełem.
Jakkolwiek monochromatyczne, są to kompozycje niezwykle malarskie”, utrzymane zazwyczaj w wyszukanej gradacji odcieni i niuansów szarości oraz bieli. Artysta ekspresję koloru zastępuje dynamiką kreski. Operuje zróżnicowaną, sugestywną linią i kreską, określając formę kapryśnym i niespokojnym konturem oraz zarysowując płaszczyzny misterną siecią pajęczych kresek, niekiedy tak subtelnych, że bardziej wyczuwalnych niż widocznych. Bardzo istotną rolę w rysunkach Strzeleckiego (podobnie zresztą, jak i w jego malarstwie) odgrywa światło. Artysta często posługuje się kontrastem światłocieniowym zwiększającym dramaturgię przedstawienia.
Rysunki Strzeleckiego są specyficznym połączeniem wysokich walorów estetycznych i technicznej wirtuozerii z ekspresją formy i wieloznacznością treści. Artysta dotyka w nich sfery sacrum i mitu, symbolu i metafory… Są wyrazem jego fascynacji sztuką (zwłaszcza rzeźbą) antyku i kulturą starożytną. Strzelecki odkrywa w niej bogactwo ponadczasowych wartości. Jednakże antyk w jego interpretacji daleki jest od idealizmu, naznaczony jest bowiem piętnem ekspresji baroku oraz wpływem późniejszych nurtów w sztuce, zwłaszcza symbolizmu i tendencji surrealno-ekspresjonistycznych. Rysując postacie mitycznych herosów i bogów, artysta odchodzi od kanonów klasycznego piękna – przekształca je i deformuje, okalecza” (cykl Lapidaria)… Często przedstawia ich w sytuacjach ekstremalnych, atakowanych przez harpie, hydry i inne fantastyczne stwory, będące personifikacją mrocznych namiętności i przeciwności losu…
Fragment tekstu z katalogu wystawy rysunków Jacka Strzeleckiego w Galerii PROFIL, Poznań, październik 1994, Danuta Kudła