Informacje o wystawie
Wystawa fotograficzna Portrety świata rodzinnego zorganizowana została z okazji 50-lecia Głosu Wielkopolskiego. Zaprezentowane zostały fotografie trzech redakcyjnych fotoreporterów Andrzeja Szozdy, Romualda Królaka i Romualda Świątkowskiego. Wszyscy wykonali fotografie w ramach jednego cyklu mającego za cel ukazanie intymnych więzi rodzinnych.
W ramach równoległej wystawy Generacje Młodej Sztuki 1974-1994 prezentowane są prace artystów poznańskich powstałe w okresie trzech dekad. Starzą generację reprezentują m.in. Norbert Skupniewicz, Lech Ratajczyk, Krystyna Piotrowska czy Jerzy Piotrowicz; młodszą, której artystyczny sukces przypadł na lata 80-te Piotr Łubowski, Piotr C. Kowalski i artyści z Koła Klipsa (Kruk, Knaflewski, Kujawski, Markowski), wśród najmłodszych w tym gronie znaleźli się m.in. Piotr Kurka i Joanna Przybyła.
Recenzja
Wczorajsi i dzisiejsi młodzi, Głos Wielkopolski 25/26 02.1995
Od dwudziestu lat grono zainspirowanych przez Głos Wielkopolski krytyków, dziennikarzy i animatorów kultury przyznaje według własnego wyboru artystom Poznania do lat Chrystusowych Medale Młodej Sztuki. A mają one nieskromnie podkreślam to jako jeden z jurorów swoją wagę. I nie tyle decyduje o tym ciężar kruszcu, ile poczucie osobistej satysfakcji, że oto jakieś absolutnie niezależne i samorządne gremium uznało, że to ja właśnie w danym roku najmocniej zaznaczyłem swą obecność w życiu kulturalnym miasta.
Tak uhonorowanych zostało już przez wszystkie te lata wielu młodych artystów. Jedni z nich stali się teraz pierwszoplanowymi postaciami w sztuce Poznania i kraju, inni rozjechali się po świecie i zniknęli z pola gry, inni jeszcze ale takich doprawdy jest bardzo niewielu trochę zestarzeli się w sztuce, a może raczej utracili wiarę w sztukę, i taką jak przed laty siłę przeżyć i emocji.
Wydało się więc nam interesujące skrzyknąć ich w 50-lecie Głosu raz jeszcze ze sobą i ponownie się z nimi spotkać. Z muzykami na jubileuszowym koncercie, a z artystami plastykami jakże by mogło być inaczej na zbiorowej wystawie Generacje młodej sztuki 1947-1994 w reprezentacyjnej Galerii Miejskiej Poznania. Z jednej strony miała ona nam potwierdzić słuszność wyboru tych właśnie, a nie innych artystów, z drugiej dać odpowiedź na pytanie postawione przez piszącego te słowa w katalogu-afiszu wystawy: Co jest prawdą czasu, a co jest prawdą w sztuce? I czy ze zderzenia prac artystów z lat młodości z tymi najnowszymi coś interesującego wyniknie? I czy obrazy sprzed lat dwudziestu zabrzmią dziś równie mocno wówczas? I jak na ich tle wypadną te najnowsze ?
Nie na wszystkie z tych pytań wystawa dała odpowiedź. Ale rzeczywiście jest na niej wiele świetnych obrazów, i data ich powstania w zasadzie nie ma tak istotnego, jak się można było tego spodziewać, znaczenia. Od lat mówi się i pisze o powolnej agonii sztalugowego malarstwa. Że staje się ono zbyt anachroniczne, a samo posługiwanie się pędzlem, farbą i płótnem jakieś takie niedzisiejsze, tradycyjne.
Ale gdy tak stanąć przed płótnami Andrzeja Okińczyca, Henryka Starikiewicza, Lecha Ratajczyka, Bogdana Wojtasiaka, Jerzego Piotrowicza, Piotra Kowalskiego, okazuje się, że to po prostu nieprawda. Ileż siły i dynamiki zachowały obrazy sprzed lat Norberta Skupniewicza… Artyści stażem i wiekiem najmłodsi opowiadający się za sztuką instalacji i obiektów, a przede wszystkim twórcy z kręgu Koło Klipsa, poza Leszkiem Knaflewskim, aż tak wyraziście w tej przestrzeni nie zaistnieli. I przez to trochę za mało było tu może tego międzypokoleniowego dialogu postaw, opcji i propozycji artystycznych.
Ale na pewno nie sposób zarzucić młodej sztuce na tej wystawie braku różnorodności postaw i orientacji artystycznych, skoro spotkali się na niej w sztuce i Włodzimierz Dudkowiak, i Grzegorz Marszałek, Robert Sobociński, i Piotr Kurka.
Olgierd Błażewicz