Informacje o wystawie
Wystawa nestora poznańskich artystów prezentującego prace z ostatnich kilku lat życia. Tadeusz Kalinowski urodził się w 1909 w Warszawie, zmarł w 1997. Ukończył warszawską ASP. Zajmował się scenografią, współpracował m.in. z Wilhelmem Horzycą, z którym przybył do Poznania w 1948 r. Był członkiem słynnej grupy artystycznej 4 F+R. W latach 50-tych był prezesem poznańskiego oddziału ZPAP. Od drugiej połowy lat 50-tych zaczął interesować się sztuką abstrakcyjną, której konsekwentnym wyznawcą pozostał do końca.
Recenzja
Olgierd Błażewicz, „Głos Wielkopolski” 13.09.1994
Bardzo gwarnie i hucznie było na wernisażu w poznańskim Arsenale za sprawą jubileuszowej wystawy malarstwa nestora poznańskich malarzy Tadeusza Kalinowskiego oraz dwóch jeszcze tego wieczora otwieranych ekspozycji malarstwa Katarzyny Skibińskiej-Koralewskiej ze Szwajcarii i rzeźb Sylwestra Amjbroziaka z Warszawy. Ale głównym bohaterem, wieczoru był rzecz jasna Tadeusz Kalinowski. któremu to w 85-lecie urodzin Galeria. Miejska w Arsenale urządziła wystawę najnowszych prac malarskich z lat dziewięćdziesiątych.
Tadeusz Kalinowski uprawia od lat wielu abstrakcyjne malarstwo. Inni od niego odeszli, ale nie on. Jest to więc malarstwo oporne na wszelkie zmiany zachodzące w świecie sztuki, wierne raz już przyjętej koncepcji obrazu. pogrążone beż reszty w grze linii i plam barwnych na płótnie. Trzeba podziwiać też niespotykaną już teraz wśród poznańskich artystów starszej i średniej generacji aktywność tego artysty. Działa, wystawia, jest na każdym niemal wernisażu. Nie poddaje się nastrojom zwątpienia i komercjalizacji. Wierzy wciąż w sztukę i znajduje w sobie dość pasji, aby ją uprawiać. Wiele nestor zebrał gratulacji, wiele też odczytano depesz i listów od władz. Ale na wydanie katalogu, niestety, zabrakło pieniędzy.