sobota, 20 kwietnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Leszek Knaflewski


Informacje o wystawie

Wystawa prac jednego z najbardziej znanych reprezentantów młodego pokolenia. Ur. 1960, w 1985 ukończył PWSSP w Poznaniu, otrzymując dyplom z malarstwa. Był współtwórcą grupy KOŁO KLIPSA, z którą wystawiał w l. 1983-90. Na wystawie w Arsenale pokazuje obiekty powstałe w ciągu ostatnich dwóch lat.


Tekst Tomasza Szczuki

Nieuchwytne ujawnia się tu jako przedmiotowe. Tajemnicze, zatem tylko przeczuwane, zyskuje materialność zakorzenioną w sferze, której istnienia zwykle nie poddaje się w wątpliwość, choć trudno, wręcz nie sposób, na nią wskazać. Można by sądzić, że to tylko żart, który polega na sięganiu w materialnym świecie po magiczne przedmioty nieobowiązującego do dawna rytuału, po którym pozostały jedynie martwe przedmioty-atrapy budzące raczej zdziwienie niż niepokój.

Krzyże zakończone organiczną formą wijącego się korzenia. Walizki – atrybuty podróżnego jako ramy obrazów ujawniających rzeczywiste: kotarę i drzwi. Ofiarny stół jakby wyrwany z korzeniami z obcego nam dziś świata. Na pozór tylko o doborze przedmiotów zdaje się przesądzać tu przypadek, materiał bowiem podporządkowany jest jakiejś sennej logice, która uprawomacnia i określa zależności między poszczególnymi elementami prac, nie dopuszczając tym samym dowolności.

Pytania o prawdę i autonomię sztuki zostają tu uchylone jako niestosowne, prace Leszka Knaflewskiego bowiem powołują sferę, w której dzieło obarczone jest sacrum pozostawionym przez odchodzące religie. Charakterystyka ta zresztą formułowana jest przewrotnie – przez odwrócenie i ukazanie negatywu, co sprawia, że wypowiedź artysty zostaje odarta z powierzchowności religijnego obrządku, gdy ten stracił już moc pozwalającą zyskiwać mu wiernych.

Tym co znamienne dla opisywanych tu prac jest zdumiewający rytm, magiczny właśnie, wewnętrzny puls życia, z tym co w świecie przedmiotów ujawniało się dawniej jedynie za pośrednictwem symboli, u Knaflewskiego zaś dochodzi do głosu dzięki materialności samego przedmiotu, czy może lepiej – by zrezygnować z tej przedmiotowej charakterystyki – materialności elementów konstytuujących dzieło, która otwiera pole symbolicznych odczytań nie uciekając się do powszechnie przyjętych, spetryfikowanych przez tradycję znaczeń. Umożliwia to odnalezienie tego, co pierwotne, przez swą organiczność nieodzowne a niedostrzegalne. Archetyp nie Jest tu przedmiotem nauki o kulturze, lecz tym, co materialnie w swej konkretności doznawane. To hermeneutyka oglądu obecna tylko w doświadczeniu.


Knafa ucieczki i powroty

Głos Wielkopolski, 29.10.1993

Te plemniczki robię z korzeni, modeliny i ziemi. Umieszczam je w kątownikach oblanych kwasem. Wygląda to tak jakby ktoś chciał coś zatrzymać, uwięzić mówi Leszek Knaflewski o swoich pracach prezentowanych w Galerii Miejskiej BWA w Poznaniu.

Artystę, współzałożyciela KOŁA KLIPSA, jesienią można spotkać na łąkach w okolicy
os. Bolesława Śmiałego. Na te małe tajemnicze plemniki, kijanki, małe organizmy wybiera się po deszczu, gdy ziemia jest mokra. Korzenie kreuje. W przypadku tych większych rysuje konstrukcję. Później metal okleja korą lipową.

Jest w tym co robi chęć wyjścia w naturę, w otwartą przestrzeń, potrzeba podróżowania, ucieczki. Nie iść do pracy albo na umówione spotkanie… Dowiedzieć się czy ktoś czeka, tęskni, przekonać się jak ta
machina toczy się bez nas.

A kiedy tak się zapędzimy, wyjedziemy, nagle zapragniemy powrotu do bezpiecznego miejsca, do łóżka, poduchy, do babcinych koronek, do własnego kubka ze szczoteczką do zębów i przywiędniętego kwiatka na parapecie.

Te ucieczki i powroty w przypadku Leszka Knaflewskiego zapewne biorą się z poszukiwania czegoś stałego, także w dosłownym tego słowa znaczeniu. Artysta wynajmuje mieszkanie. Już siódme z kolei. Na szczęście niedawno, po roku starań udało mu się zdobyć strych przy ul. Wieniawskiego.
Ma żonę Ewę i córeczkę Emmę. Skończył 33 lata. Trzy czwarte swoich prac sprzedał, choć czasem na kupca czeka trzy, czasem cztery lata. Jest rozpoznawalny w Poznaniu nie tylko z racji swojej profesji ale i oryginalnej ,,fryzury. Z godnością obnosi swoją łysinę. Głowę goli od siedmiu lat. Zaczęło się to na plenerze.

Jak ktoś mnie nie chce, nie akceptuje, nie przepadam za jego towarzystwem, nie szukam z nim kontaktu mówi artysta. Podobnie było z moimi włosami… (bm)


Recenzja Sergiusza Rycaja

Gazeta Wyborcza, 06.11.1993

Tradycyjnie już w Arsenale na piętrze instalacje, które od pewnego czasu zagościły tu na dobre. Tym razem oglądamy drewniano-papierowe impresje Leszka Knaflewskiego – na ogół bez tytułu. Jak to bywa w przypadku tego typu dzieł każdy może tu sobie wysnuć własną swobodną interpretację. Muszę przyznać, że udało mi się usłyszeć kilka opinii na temat instalacji KNAFa. Jedni dopatrują się w nich wyraźnego wydźwięku religijnego. Świadczyć o tym mają religijne symbole: krzyże, grób czy pielgrzyma laska. Inni twierdzą, że za wszystkim ukrywa się stłumiony erotyzm, którego przejawem mają być ogromne panneaux przywodzące na myśl plemniki. Jest tu wiele przeciwieństw: twardy konar drzewa z miękką poduszką, szklanka wody i deska, laska i gniazdo z jajkami.

Leszek Knaflewski jest absolwentem poznańskiej PWSSP. Jednym z najbardziej znanych artystów młodego pokolenia. Był współtwórcą grupy Kota Klipsa, z którą wystawiał w latach 1983-90, m.in. w Poznaniu. Na wystawie oglądamy obiekty powstałe w ostatnich dwóch latach.

archiwum

Pływanie o zmierzchu
Aga Nowacka, Zofia Tomczyk
17.11.2023–14.01.2024
wernisaż: 17.11.2023, g. 18.00
Nieprzemijające wyzwolenie / постоянное освобождение
Kirill Diomchev (NEVIDIVISM)
1-17.12.2023
wernisaż: 1.12.2023, g. 18.00
Koszmary Dziesiątki
22.09 – 5.11.2023
wernisaż: 22.09.2023, g. 18.00
Bieguny
Dialogi młodych: INNY – edycja 7.
23.06 – 3.09.2023
wernisaż: 23.06.2023, g. 18.00
Niemy świadek historii
16.06 – 3.09.2023
wernisaż: 16.06.2023, g. 18.00
Anatomia polityczna / Політична анатомія
Vlada Ralko, Volodymyr Budnikov
6-11.06.2023
wernisaż: 6.06.2023, g. 18.00
XIII Biennale Grafiki
ERROR
21.04 – 4.06.2026
wernisaż: 21.04.2023, g. 18.00 Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar
Z miasta Żelaza i Betonu
З міста Залізобетону / Из города Железобетона
17.03 – 16.04.2023
wernisaż: 17.03.2023, g. 18.00