Informacje o wystawie
Wystawa jednego z najbardziej znanych twórców norweskich przygotowana przez norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Po premierze w Krakowie i pokazie w Poznaniu odwiedzi kilka stolic europejskich. Przeszło 40 obrazów olejnych obejmuje ostatnich 10 lat dorobku artysty. Twórczość autora głęboko osadzona w historii sztuki norweskiej, ukazuje poszukiwania i jedność człowieka z kosmosem i naturą.
Informacja prasowa
Kurier Codzienny, lipiec 1991
Do 28 lipca br. czynna jest w Biurze Wystaw Artystycznych Arsenał” niecodzienna ekspozycja. Dwunastu artystów szwedzkich wystawia swoje prace graficzne. Pomy-atodawcą i komisarzem wystawy jest Hanna Al-Haek, asyryjski artysta mieszkający w Szwecji od 1977 roku. Brai udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.
Warto zobaczyć tę interesującą wystawę, tym bardziej, że niewiele mamy okazji do poznania sztuki skandynawskich artystów. Na piętrze BWA wystawiło prace Fransa Widerberga – jednego z najbardziej znanych twórców norweskich. Dorobek F. Widerberga jest imponujący; samych tylko obrazów olejnych jest przeszło 40. Poza malarstwem olejnym i akwarelą artysta uprawia także grafikę w różnych jej gatunkach (drzeworyt, litografia, akwaforta).
Poszukiwania twórcze norweskieqo artysty koncentrują się na problemach uniwersalnych, które można sprowadzić do trzech punktów kulminacji twórczej: Kosmos-Człowiek-Natura. Mimo tak istotnych treści transcendentalnych nie udało mi się odnaleźć w malarstwie F, Widerberga giębi przestrzeni i perspektywy.
Przytłaczała mnie ich płaskość i osaczał niezwykle ostry, agresywny kolor. Być może przez takie rozłożenie półcieni, światła i barwy chciał artysta ukazać odwieczne marzenia człowieka; jedności z naturą i całym niepojętym wszechświatem. Spełnienie tych pragnień, tkwiących nawet podświadomie w człowieku, okazuje się niemożliwe. Może dlatego wyniosłam z tej wystawy pesymistyczne wrażenia.