W ramach pożegnania z wystawą Mineralne immersje zapraszamy na wycieczkę autokarową do rezerwatu przyrody Meteoryt Morasko. Wyruszymy w tę podróż razem z Anną Siekierską i Mikołajem Szpaczyńskim – artystami biorącymi udział w wystawie. Jak zauważa kuratorka Monika Bakke, ich projekty „otwierają na kontakt z wiedzą inną niż ekspercka, wynikającą raczej z doświadczeń osobistych – ujawniając tęsknotę za intymnym kontaktem z materią przedludzkiego, ale i pozaziemskiego świata”. Mając to na uwadze, zapraszamy na niezwykły spacer nie tylko w głąb lasu, kryjącego prastare historie, ale i w głąb siebie.
Zachęcamy do tego, żeby wziąć ze sobą coś do podarowania ziemi – drobny przedmiot, np. miedziak z portfela. W trakcie spaceru zrobimy między innymi wspólny rytuał dziękczynny na początek wiosny.
(...) Od początku istnienia kraterów różne istoty zbierały się wokół nich. Niecki dość szybko wypełniły się wodą. Roślinne życie przyspieszało i pojawiały się wciąż nowe gatunki. Zwierzęta też zaczęły się zadomawiać. Piły wodę z kraterów, chłodziły się w nich w upalne dni, obserwowały spadające gwiazdy. Wokół leżały porozrzucane nieregularne bryły. Nikt się nimi nie przejmował, a one powoli, wciągane siłą grawitacji znikały w ziemi i oddawały jej swoje cząstki. Wraz z pojawieniem się w tych okolicach ludzi, miejsce zyskało również wśród nich szczególny status. Okrągłe wgłębienia w ziemi przyciągały jako miejsca rytuałów związanych z równonocą wiosenną.(...)
Anna Siekierska
prowadzenie: Anna Siekierska, Mikołaj Szpaczyński
wstęp wolny
liczba miejsc ograniczona
miejsce zbiórki: al. Marcinkowskiego 9, przed budynkiem Muzeum Narodowego
zapisy: kinga.mistrzak@arsenal.art.pl
Anna Siekierska – rzeźbiarka, rowerzystka, pracownica Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie, aktywistka działająca na rzecz starych lasów. Współautorka licznych instalacji w przestrzeni publicznej, projektów zaangażowanych społecznie, działań uwrażliwiających na życie innych istot. Skupiona wokół złożonej sieci relacji pomiędzy ludźmi a światem więcej-niż-ludzkim. Spędza dużo czasu w rozmaitych zaroślach i bagnach. Lubi pływać, wędrować i jeść pomidory (w sezonie).
Mikołaj Szpaczyński – artysta wizualny, absolwent wydziału malarstwa ASP w Katowicach (2017) i intermediów szkoły doktorskiej ASP w Krakowie (2024). Zajmuje się filmem, rzeźbą i działaniami w przestrzeni. Jego prace opierają się na doświadczaniu krajobrazu poprzez ruch i fizyczny wysiłek oraz na współdzieleniu procesu twórczego z przyrodą i zjawiskami geologicznymi. Laureat wyróżnień w konkursie Młode Wilki 2016 oraz w 13 Konkursie Gepperta (2020). Autor wystaw indywidualnych: Uziemienie w galerii Szarej w Katowicach (2017), Bez ustanku w Trafostacji Sztuki w Szczecinie (2019), Ciąg Dalszy w BWA w Katowicach (2021), Bajka w BWA w Bydgoszczy (2022), 24 metry w Galerii Widnej w Krakowie (2024).