sobota, 20 kwietnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Wtedy i teraz
warsztaty dla seniorów
25.02.2023, g. 15.00 – 18.00

Warsztaty odnosić się będą do aktualnej wystawy Adriany Molendy i Antona Vargi Tutaj i wtedy o zmierzchu. Poprowadzony zostanie przez pedagożkę teatru i reżyserkę teatru społecznego i ze społecznościami Barbarę Prądzyńską, z wykorzystaniem różnych technik teatralnych i okołoteatralnych.

Wraz z uczestnikami warsztatów zastanowimy się nad zmianą w użytkowaniu danej przestrzeni miejskiej oraz jej historycznym, często drastycznie różnym wykorzystaniu, prowokującym odmienne zachowania ludzkie.

Po ćwiczeniach budujących wzajemne zaufanie i pobudzających ekspresję indywidualną i grupową, z zakresu dramy i teatru fizycznego, przedyskutujemy podane przez uczestników przykłady zmian, jakie zauważyli w otaczającej ich przestrzeni miejskiej. Omówimy też z czego taka zmiana mogła wynikać, jak ją postrzegamy i co ze sobą niesie.

Następnie wykorzystamy technikę dramy i improwizacji teatralnej. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy. Każda z nich otrzyma inne zdjęcie i/lub opis ważnego wydarzenia/faktu historycznego związanego z Poznaniem, również z historią Żydów w Poznaniu. Każda z grup zostanie poproszona o przygotowanie „żywej fotografii” danego wydarzenia, która uruchomi improwizowaną scenę. Następnie dokładnie w tym samym miejscu ułożona zostanie fotografia współczesna, która również ożyje. Uczestnicy będą mieli okazję poczuć i zobaczyć różnicę w sytuacji, zachowaniu, emocjach itp. ludzi z dawnej i współczesnej fotografii, wynikającą z różnego wykorzystania danej przestrzeni.

Wspólną sytuacją dla wszystkich grup będzie stworzenie „żywych fotografii” do filmu zaprezentowanego na wystawie Tutaj i wtedy o zmierzchu, „portretu miejsca, które funkcjonuje jako przestrzeń rekreacji i kontaktu z naturą, chętnie odwiedzanego przez mieszkańców Poznania i turystów” oraz faktu „budowy jeziora przez więźniów, przede wszystkim Żydów, osadzonych w niemieckich obozach pracy przymusowej na terenie Poznania”.

Efektem końcowym warsztatów będzie dyskusja z uczestnikami, podsumowująca doświadczenie osiągnięte podczas warsztatów. Zastanowimy się nad tym, jak dana przestrzeń i jej charakter wpływa na korzystających z niej ludzi oraz jak ludzie określają przestrzeń swoim zachowaniem.


prowadzenie: Barbara Prądzyńska

zapisy: joanna.tekla@arsenal.art.pl; tel. 692 202 068

Przewidziana jest przerwa i poczęstunek.