niedziela, 6 października otwarte 12 — 16
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Wokół Bauhausu
historia i osiągnięcia
3.11.2020, g. 18.00
wykład online

Jak wiadomo Bauhaus to legendarne hasło, łatwo do dziś rozpoznawalne, kojarzone z określoną estetyką. Dla bardziej wtajemniczonych to także ważne nazwiska: Wassily Kandinsky, Paul Klee, Moholy-Nagy, Marcel Breuer, wreszcie Walter Gropius.

Bauhaus to szkoła założona w 1919 w Weimarze przez Waltera Gropiusa, a rozwiązana w Berlinie w 1933 przez Miesa van der Rohe, ostatniego dyrektora, w kilka miesięcy po dojściu do władzy Hitlera.Trzy razy zmieniał siedzibę, wykształcił ledwie 500 absolwentów. Szkoła miała na celu wykształcić nowe pokolenie arch. i projektantów, którzy spełniliby oczekiwania XX w. Trudno ocenić, czy to wszystko zostało spełnione, ale już samo powstanie szkoły było kamieniem milowym. Właściwie wszyscy z jej twórców w świecie się odnaleźli, większość w Stanach w czasie i po II wojnie światowej. Można śmiało powiedzieć, że Bauhaus stanowił największy eksperyment w zakresie projektowania w XX w., a ukształtowane tam ideologie, metody nauczania, nadal nie straciły swojej mocy.

Zapraszamy na wykład online „Wokół Bauhausu - historia i osiągnięcia”, towarzyszący zakupieniu do kolekcji Galerii Miejskiej Arsenał pracy Rafała Jakubowicza, na temat tego czy był Bauhaus. W swoim wykładzie  prof. Piotr Korduba skoncentruje się na fenomenie zarówno samej uczelni jak i powstałych wokół niej osiągnięć w zakresie architektury i wzornictwa. Spróbuje scharakteryzować przełomowe rozwiązania  estetyczne i funkcjonalne jakie za pośrednictwem czynnych w niej nauczycieli, studentów i absolwentów na trwałe weszły do historii projektowania, a nawet do przedmiotów z naszego współczesnego życia.  Poza ogólnym wprowadzeniem omówione zostaną w nim również związki pracy Rafała Jakubowicza z Bauhausem, ale też problem "polityczności" Bauhausu, jego renomy po zlikwidowaniu w czasach III Rzeszy, a także losów wybranych absolwentów.


prowadzenie: Piotr Korduba


W 2020 roku z dotacji w kwocie 120.000 zł uzyskanej w Programie Narodowa kolekcja sztuki współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiliśmy 4 dzieła poznańskich artystów:

Izabella Gustowska:

Względne Cechy Podobieństwa. Wichna i Hanka, 1980, film 16 mm, 4’29, transfer cyfrowy,

Względne Cechy Podobieństwa 3, 1979, auto-offset, odbitka 2/10, 107,5 x 77 cm

Względne Cechy Podobieństwa 4, 1979, auto-offset, odbitka 2/10, 107,5 x 77 cm

Jarosław Kozłowski:

Nieobecny, 1970, asamblaż, 121 x 200 cm

Rafał Jakubowicz:

Bauhaus, 2016, obiekt wykonany ze stopu żelaza z dospawanymi elementami montażowymi z prętów zbrojeniowych, złożony z siedmiu części


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

dokumentacja video