środa, 15 stycznia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Wizerunek artystek jako narzędzie subwersji
spotkanie z cyklu Dialogowanie historyków sztuki z artystami
28.02.2019, g. 18.00

Dialogowanie historyków sztuki i artystów to cykl spotkań prowadzonych przez pracowników Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i zaproszonych przez nich artystów. Tematy poszczególnych spotkań – nawiązujące do programu aktualnych wystaw w Galerii Miejskiej Arsenał – stanowią punkt wyjścia do rozmowy o sztuce, wystawiennictwie czy krytyce, w której istotną rolę odgrywa skonfrontowanie dwóch perspektyw patrzenia, rozumienia i mówienia o sztuce – historyków sztuki i artystów.

Agata Jakubowska i Iwona Demko będą rozmawiać na temat tego, w jaki sposób i w jakim celu artystki kształtują swój wizerunek. Szczególną uwagę zwrócą na te postawy i działania, w których wizerunek pełni funkcję krytyczną wobec społecznych oczekiwań formułowanych przez różnych – także uważanych za progresywnych – uczestników życia społecznego i świata sztuki.


Agata Jakubowska – historyczka sztuki, profesorka w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu, gdzie kieruje Zakładem Historii Sztuki Nowoczesnej. Autorka m.in.: Na marginesach lustra. Ciało kobiece w pracach polskich artystek (Kraków: Universitas, 2004), Portret wielokrotny dzieła Aliny Szapocznikow (Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2008), Artystki polskie (red., Warszawa: Wydawnictwa Szkolne PWN, 2011) i All-Women Art Spaces in Europe in the Long 1970s (red. z Katy Deepwell, Liverpool Universyty Press, 2018), a także licznych tekstów poświęconych twórczości kobiet i problematyce gender w sztuce współczesnej. Aktualnie prowadzi badania nad historią wystaw sztuki kobiet w Polsce i przygotowuje monografię Marii Pinińskiej-Bereś.

Iwona Demko – artystka waginistka, rzeźbiarka, feministka, misjonarka artystyczna, artywistka. Tworzy obiekty, instalacje, prace site-specific, wideo, rzeźby. W 2001 roku skończyła Wydział Rzeźby na ASP w Krakowie. Od 2008 roku pracuje na uczelni macierzystej, będąc „różową owcą” Wydziału Rzeźby. W 2012 roku obroniła tytuł doktory sztuk plastycznych na podstawie rozprawy doktorskiej Waginatyzm oraz pracy rzeźbiarskiej Kaplica Waginy. W 2016 roku otrzymała stopień doktory habilitowanej sztuki na podstawie pracy, która polegała na zaprzyjaźnieniu się i stworzeniu wystawy z dwiema dziewczynami pracującymi w prostytucji. Współkuratorka wystaw feministycznych Krzątaczki, HERstoria sztuki, Gastronomki, Decydentki. Badaczka historii pierwszych studentek na krakowskiej ASP. Gorąco wierzy w feminizm i waginatyzm – religię, którą sama stworzyła. Jej kolor sztandarowy w życiu i sztuce to róż.


Cyk Dialogowanie historyków sztuki z artystami odbywa się we współpracy z Instytutem Historii Sztuki UAM.