poniedziałek, 16 września dzisiaj nieczynne
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Wciąż zaczynając
30.11.2019, g. 17.00

W sobotę 30 listopada Galeria Miejska Arsenał włącza się, obok takich instytucji jak The Broad, Los Angeles; Museum of Contemporary Art, Chicago czy Casco w Utrechcie, w obchody Światowego Dnia AIDS. Pokażemy filmy z tegorocznej edycji Visual AIDS i podyskutujemy o wirusie HIV w Polsce. Poruszymy tematy związane ze stygmatyzacją osób żyjących z HIV i wynikającą z niej ich prekaryzacją, zdekonstruujemy mity, które narosły wokół choroby. Oddamy głos grupom najbardziej narażonym na brak strukturalnej pomocy w przeciwdziałaniu i leczeniu HIV, czyli osobom o prekarnym statusie, mniejszościom etnicznym i seksualnym, a także grupie osób w średnim wieku, które bagatelizują możliwość zakażenia. Uznając, że najbardziej niebezpiecznymi chorobami są niewiedza i milczenie, postaramy się znaleźć na nie antidotum. Wydarzenie towarzyszy wystawie Kreatywne Stany Chorobowe: AIDS, HIV, RAK.

Zaprezentujemy filmy z archiwum Visual AIDS autorstwa: Shanti Avirgan, Nguyen Tan Hoang, Carl George, Viva Ruiz, Iman Shervington, Jack Waters / Victor F.M. Torres i Derrick Woods-Morrow.

W siedmiu krótkich filmach zostaną poruszone wątki m.in. przeciwdziałania stygmatyzacji osób żyjących z HIV w Nowym Orleanie oraz seksu i jego wpływu na kulturę Chicago. Podkreślony zostanie pionierski charakter aktywizmu wobec AIDS oraz jego międzypokoleniowe znaczenie. Tytuł wydarzenia nawiązuje do wypowiedzi Gregga Bordowitza: ​​„Kryzys AIDS wciąż się zaczyna”. Naszym programem nie rozwiązujemy problemów i nie wyciągamy wniosków; bierzemy pod uwagę ciągłość kwestii związanych z HIV / AIDS we współczesności.

Visual AIDS to organizacja non profit z siedzibą w Nowym Jorku, używa medium sztuki do walki z AIDS, prowokuje dialog, wspiera artystów żyjących z HIV i zachowuje ich dziedzictwo, ponieważ AIDS nigdy się nie skończyło. W 1989 roku Visual AIDS zorganizowało pierwszy Dzień bez sztuki, czyli wezwanie świata sztuki do żałoby i działania w odpowiedzi na kryzys AIDS. W trzydzieści lat później w Day With(out) Art bierze udział ponad 100 instytucji na całym świecie, które wciąż zaczynają. Uznają tym samym istotę pracy artystów, aktywistów i pracowników kultury, którzy reagowali na kryzys AIDS w przeszłości, jednocześnie podkreślając ciągłą obecność epidemii w naszym życiu.

* Fraza pojawiła się po raz pierwszy w instalacji Bordowitza Drive (2002), a ostatnio została wyświetlona jako sztandar w Art Institute of Chicago.

http://www.visualaids.org/


udział biorą:

Błażej Rozpłochowski (dr nauk medycznych, specjalista chorób zakaźnych)

Paweł Ziemba (aktywista, informatyk, coach)

Agnieszka Świderska (edukatorka, Fundacja Edukacji Społecznej)

Bartek Arobal Kociemba (artysta)

prowadzenie: Zofia nierodzińska, Jacek Zwierzyński