W ostatnich latach doświadczenia instytucji sztuki i kultury cyrkulowały wokół wyzwań i problemów, które kaskadowo uderzały w polskie społeczeństwo. Mamy pełną świadomość, że wielu i wiele z nas, nadal mierzy się z barierami w codziennej pracy zawodowej, dlatego zależy nam na tym, aby konferencja stała się przestrzenią do wspólnej rozmowy o nowych wyobraźniach instytucjonalnych. Razem zastanowimy się nad rolą instytucji sztuki w angażowaniu się w problematykę polityczną i społeczną, tym w jaki sposób działania oparte na sztuce mogą stać się prefiguracją dla dalszych rozwiązań w polu instytucjonalnym. Podczas konferencji na warsztat weźmiemy postulaty nowego instytucjonalizmu i wspólnie z naszymi gośćmi i gościnami podyskutujemy o ich działaniu w polskim kontekście. Nie zabraknie również tematów poświęconych poszerzaniu rozumienia instytucji jako przestrzeni nadziei i troski dla różnych grup społecznych, a także łączenia perspektywy artystycznych i kuratorskich ze strategiami badawczymi.
Harmonogram konferencji:
Dzień I - 27.05.2024
10:00 / Oficjalne otwarcie konferencji
10:15 / Panel: Instytucje sztuki jako agentki zmian społecznych
Moderacja: Marek Krajewski
Skład panelu: Maciej Bujko (BWA Wrocław), Karolina Leśnik-Patelczyk (BWA Bydgoszcz), Agata Cukierska (CSW Kronika), Marek Wasilewski (GaMA Poznań)
12:00 / Przerwa kawowa
12:15 / Panel: Metoda spotyka sztukę. Praktyki kuratorskie i artystyczne jako praktyki badawcze
Moderacja: Jakub Walczyk
Skład Panelu: Bartek Lis, Jaśmina Wójcik, Karolina Pluta
14:00 / Przerwa kawowa
14:30 / Sztuka reagowania. Intersekcjonalne praktyki wsparcia i oporu
Moderacja: Zofia Małkowicz
Skład panelu: Filip Kijowski (Biblioteka Azyl), Yulia Krivich (SDK "Słonecznik"), Sylwia Bruna (ECS Gdańsk), Przemysław Prasnowski (Barak Kultury Poznań)
16:15 / Zakończenie 1. dnia
Dzień II - 28.05.2024
10:00 – Warsztaty: Artysta_ka u progu kariery zawodowej / prowadzenie: Kama Wróbel
10:00 – Warsztaty: Floating future. Jak wykorzystać trendy i foresight w budowaniu wyobraźni instytucjonalnej / prowadzenie: Aleksandra Kulińska
Uwaga! Na warsztaty obowiązują bezpłatne zapisy.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: mateusz.nowacki@arsenal.art.pl
W tytule wiadomości prosimy o wskazanie nazwy wybranego warsztatu.