Celem seminarium jest zainicjowanie lokalnej dyskusji na temat możliwych sposobów budowania relacji między organizacjami kulturalnymi w Poznaniu a osobami z doświadczeniem migracyjnym. Zależy nam, aby wydarzenie nie miało wyłącznie naukowego charakteru, lecz angażowało do rozmowy badaczy i badaczki, osoby z sektora samorządowego, pracowników i pracowniczki instytucji kultury, organizacji pozarządowych, animatorów i animatorki, artystów i artystki, a przede wszystkim osoby z doświadczeniem migracyjnym.
Koordynator merytoryczny wydarzenia: Piotr Firych (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu)
Program seminarium:
10:00 Oficjalne otwarcie seminarium
10:15 Partnerstwo na rzecz wpływu. Zwinny model współpracy instytucji kultury z osobami z doświadczeniem migracji | wystąpienie eksperckie
Magda Sadura, Weronika Brączek (Fundacja Polskie Forum Migracyjne)
Prezentacja projektu Partnerstwo na rzecz wpływu. Model współpracy instytucji kultury z osobami z doświadczeniem migracji, którego celem było wypracowanie i opisanie działań i praktyk kluczowych dla zarządzania różnorodnością i budowania włączających instytucji.
11:00 Q&A
11:15 Przerwa kawowa
11:45 Zarządzanie instytucjami kultury w świetle budowania relacji z publicznością międzynarodową. Perspektywa poznańska | wystąpienie eksperckie
Piotr Firych, Hatice Kübra Öz
Instytut Kulturoznawstwa UAM | Regionalne Obserwatorium Kultury UAM
Prezentacja wyników działań badawczych Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM realizowanych w latach 2023-2024 w Poznaniu, w tym: podsumowanie wywiadów z liderami poznańskich instytucji kultury oraz warsztatów animacyjno-badawczych tworzonych ze społecznością studentów międzynarodowych we współpracy z Fundacją Barak Kultury.
12:30 Q&A
12:45 Przerwa kawowa
13:00 W kontakcie. Relacje poznańskich organizacji kulturalnych z publicznością migrancką | debata
Moderacja: Anna Mieszała (Poznańskie Centrum Dziedzictwa)
Udział biorą:
Mikita Bubashkin (Klubokawiarnia MY), Nina Burnevich (Fundacja Art Cluster), Katarzyna Kamińska (Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu), Przemysław Prasnowski (Fundacja Barak Kultury), Marek Wasilewski (GaMA)
14:00 Zakończenie
grafika: Luiza Kempińska