wtorek, 16 lipca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Teserówka
spotkanie wokół spuścizny Stanisława Teisseyre’a
13.07.2018, godz. 17.00

Ideą spotkania jest przybliżenie projektu wystawienniczego, którego punktem wyjścia jest kolekcja prof. Stanisława Teisseyre’a. Kuratorki wraz z zaproszonymi artystkami i artystami: Dianą Lelonek, Krzysztofem Pijarskim i Tytusem Szabelskim próbują pytać o uwikłanie sztuki i architektury w struktury władzy PRL i powody odrzucenia spuścizny Stanisława Teisseyre'a po 1989 roku. Istotnym celem projektu jest zainicjowanie nowego rozdziału historii „Teserówki”, która mogłaby spełniać utraconą funkcję otwartej pracowni.

„Teserówka” to zwyczajowa nazwa modernistycznego domu usytuowanego na osiedlu Za Cytadelą, który wraz z kolekcją dzieł sztuki i archiwaliów trzydzieści lat temu przekazał Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu jej wieloletni rektor Stanisław Teisseyre. Przez niemal trzy dekady, zarówno „Teserówka”, jak i przechowywane w niej zbiory, podlegały systematycznej, postępującej degradacji. Na dziełach sztuki do niedawna rozwijały się grzyby i pleśnie, a w nigdy nieremontowanym domu nadal znajdują się przedmioty osobiste należące do dawnych mieszkańców.

Projekt składający się z wystaw w Galerii Piekary i „Teserówce” realizowany będzie przez Dział Kolekcji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu we wrześniu i październiku 2018 roku.


udział biorą: Anna Borowiec, Diana Lelonek, Krzysztof Pijarski, Katarzyna Różniak, Tytus Szabelski


Tytus Szabelski, Bez tytułu, 2017