czwartek, 22 lutego otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Światowy Dzień AIDS w Arsenale
Szybki test: HIV/HCV/kiła + Visual AIDS: Wszyscy (…) są chorzy
1.12.2023

15.00–18.00 – szybkie, darmowe i anonimowe testy na HIV, HCV i kiłę

19.00–20.00 – rozmowa wstępna: Luiza Kempińska, Tomasz Rojewski, Michał Tomaszewski, Paweł Ziemba / siostra Mary Read; prowadzenie: Jacek Zwierzyński

20.00–21.00 – pokaz filmów z Visual AIDS z polskimi napisami dostosowanymi dla osób niedosłyszących


W piątek 1 grudnia już po raz szósty włączamy się w obchody Światowego Dnia AIDS, dołączając do ponad stu instytucji wystawienniczych i galerii sztuki na całym świecie. Od 15.00 zapraszamy na szybkie testy na HIV, HCV i kiłę, zorganizowane dzięki Przychodni Stonewall. Wieczorem pokażemy program filmowy z tegorocznej edycji Day With(out) Art Visual AIDS: Everyone I Know Is Sick. Projekcję pięciu filmów krótkometrażowych poprzedzi rozmowa z udziałem zaproszonych osób.

Nowy program filmowy Visual AIDS: Everyone I Know Is Sick (ang. wszyscy, których znam, są chorzy) jest poświęcony relacji zakażenia HIV i innych chorób oraz życia z niepełnosprawnością. Swoje prace zaprezentują: Dorothy Cheung (Hong Kong), Hiura Fernandes i Lili Nascimento (Brazylia), Beau Gomez (Kanada/Filipiny), Dolissa Medina i Ananias P. Soria (USA) oraz Kurt Weston (USA). Autorzy i autorki zachęcają do postrzegania niepełnosprawności jako powszechnego doświadczenia, a nie wyjątku od normy. Filmy odnoszą się do różnych doświadczeń, takich jak życie z HIV, COVID, problemy i choroby psychiczne czy starzenie się. Zaproszeni artyści i artystki podkreślają wiedzę i umiejętności osób z niepełnosprawnościami i chorych w świecie, który się wciąż zmaga z wieloma pandemiami.

Projekcę filmów poprzedzi rozmowa z udziałem: Luizy Kempińskiej, historyczki sztuki, autorki pionierskiego doktoratu o artystycznych praktykach emancypacyjnych w Polsce czasów transformacji; lekarza Tomasza Rojewskiego, założyciela Przychodni Stonewall – nowoczesnej poradni profilaktyki zakażeń HIV: PrEP i PEP; Michała Tomaszewskiego, tłumacza audiowizualnego współpracującego z wieloma instytucjami kultury i fundacjami przy organizacji festiwali i innych wydarzeń, zaangażowanego w przygotowanie Day With(out) Art w Arsenale od 2020 r. oraz Pawła Ziemby / siostry Mary Read, edukatora seksualnego i coacha indywidualnie wspierającego osoby żyjące z HIV, współpracującego z organizacjami społecznymi jako Siostra Przełożona polskiej misji zgromadzenia Sióstr Nieustającej Przyjemności.


tłumaczenie i opracowanie napisów do filmów: Michał Tomaszewski

wydarzenie współfinansowane przez Przychodnię Stonewall i Viusal AIDS.

fot. Hiura Fernandes i Lili Nascimento, Aquela criança com AID$, kadr z wideo, 2023