środa, 17 kwietnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Światowy Dzień AIDS w Arsenale. Visual AIDS: Być (częścią)
1.12.2022, g. 18.00

W czwartek 1 grudnia już po raz piąty włączamy się w obchody Światowego Dnia AIDS, dołączając do ponad stu instytucji wystawienniczych i galerii sztuki na całym świecie. W pierwszej części pokażemy program filmowy z tegorocznej edycji Day With(out) Art Visual AIDS: BEING & BELONGING. Siedem filmów krótkometrażowych z polskimi napisami zostanie udostępnionych o 18.00, z kolei o 20.00 zapraszamy na rozmowę online dotyczącą naszego lokalnego kontekstu.

Nowy program filmowy Visual AIDS: BEING & BELONGING jest poświęcony emocjonalnemu wymiarowi życia z HIV w dzisiejszych czasach. Swoje prace zaprezentują Camila Arce (Argentyna), Clifford Prince King (Stany Zjednoczone), Jaewon Kim (Korea Południowa), Mikiki (Kanada) Jhoel Zempoalteca & La Jerry (Meksyk), Davina „Dee” Conner & Karin Hayes (Stany Zjednoczone) oraz Santiago Lemus & Camilo Acosta Huntertexas (Kolumbia).

Odkąd oczekiwana długość życia osób żyjących z HIV i stosujących skuteczną terapię antyretrowirusową jest taka sama lub większa niż ogółu (ze względu na regularne badania lekarskie) i odkąd udowodniono, że przy niewykrywalnej wiremii nie ma możliwości zakażenia wirusem podczas stosunku seksualnego czy przez kontakt z krwią, zasadniczym problemem pozostaje emancypacja osób żyjących z HIV i przeciwdziałanie stygmatyzacji. Jak życie z HIV zmienia sposób, w jaki osoba doświadcza miłości, wsparcia i poczucia wspólnoty? W jaki sposób może o nie zabiegać i je sobie zapewniać? W nowym programie filmowym głos zostaje oddany tym, którzy zostali napiętnowani w swoich społecznościach lub pominięci w głównym nurcie narracji o HIV i AIDS. To wezwanie, by(śmy) stali się częścią.


tłumaczenie i opracowanie napisów do filmów: Michał Tomaszewski

fot. Davina “Dee” Conner and Karin Hayes, Here We Are Voices of Black Women Who Live with HIV, 2022. Commissioned by Visual AIDS for Being & Belonging