czwartek, 20 czerwca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Ryszard Kaja
plakaty
11.07.2019, g. 18.00

Pochodzący z Poznania Ryszard Kaja, obywatel świata, grafik, scenograf, rysownik o niezwykle wnikliwym oku bystrego obserwatora. W przededniu poznańskiej wystawy (Co zmalował Ryszard Kaja - wystawa w Starym Browarze), prezentującej bogaty dorobek obejmujący twórczość w wielu dziedzinach plastycznych, przyjrzymy się językowi graficznemu jego plakatów.

Plakat, jako forma wyrazu, był bliski artyście między innymi ze względu na relacje rodzinne, był synem Zbigniewa Kai, ważnego poznańskiego plakacisty. Czerpiąc z doświadczenia ojca, szybko odnalazł własną ścieżkę artystyczną, umiejętnie wplatając w swoje projekty charakterystyczną rozedrganą ilustrację, narracyjność oraz intrygujące liternictwo. Szczególne miejsce w jego twórczości zajęła seria plakatów POLSKA, w których portretował miejsca znane i te mniej oczywiste, przedstawiając, czasem z przymrużeniem oka, myśli i stereotypy związane z miastami czy regionami.

Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja plakatu zaprojektowanego przez Ryszarda Kaję z okazji 70-lecia Galerii Miejskiej Arsenał.


prowadzenie: Barbara Górecka