sobota, 26 października otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Ruch hydroseksualny: queerowy artywizm na rzecz „Błękitnej Planety”
wykład Eweliny Jarosz
9.11.2024, g. 16.00

W czasach globalnego kryzysu wodnego, którego w sposób niewspółmierny i na różne sposoby doświadczają ludzkie i nie-ludzkie osoby, w edukacji humanistycznej zaznacza się „błękitny zwrot”. W kulturze akademickiej ten zwrot orientuje humanistykę środowiskową na problemy ekosystemów wodnych, proponując nowy paradygmat „myślenia wodą”. W efekcie zwrotu ku wodzie zostało rzucone wyzwanie binarnym sposobom myślenia o świecie, płci biologicznej i kulturowej, a także pojawiła się przestrzeń dla nieheteronormatywności w ramach ruchów ekologicznych. Co zatem, jeśli na poziomie jednostkowym i wspólnotowym potraktujemy „Błękitną Planetę” jako naszą Kochanx?

Wykład poświęcony będzie rodzącemu się ruchowi hydroseksualnemu – propozycji artywistycznego zaangażowania w sprawy wodnego kryzysu oraz ochrony wodnej bioróżnorodności, rozgrywającej się na przecięciu sztuki, nauki i aktywizmu. Ruch ten zainicjowany został przez duet artystyczno-badawczy cyber_nymphs (Justyna Górowska aka WetMeWild i Ewelina Jarosz aka Underwater_activist). Zainspirowany został ruchem ekoseksualnym w sztuce, założonym przez Annie Sprinkle i Beth Stephens, parę kalifornijskich artystek queer, których prace prezentowane były w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu w 2018 roku. W ramach ruchu hydroseksualnego osoby ludzkie zapraszane są do krytycznej refleksji nad antropocentrycznymi wymiarami miłości do natury oraz do przyjęcia perspektywy rozszerzającej doznania zmysłowe na świat więcej niż ludzki. W praktyki artywistyczne wnosimy przyjemność, zabawę oraz poczucie humoru, które traktujemy jako kluczowe dla zajmowania się najbardziej poważnymi sprawami. Drugą ważną inspiracją dla ruchu hydroseksualnego stały się perspektywy oferowane przez queerową i feministyczną błękitną posthumanistykę, która sytuuje ruch hydroseksualny w perspektywie działań transdyscyplinarnych.


Ewelina Jarosz (ona/oni) adiunktka w Katedrze Mediów i Badań Kulturowych UKEN oraz artystka współtworząca projekty artystyczne związane z wodą. Jej aktualne zainteresowania mieszczą się na przecięciu sztuki środowiskowej i queerowo-feministycznej błękitnej posthumanistyki. Ich pisarstwo dotyczy takich tematów jak sztuka środowiskowa, błękitne media, hydrofeminizm czy aktywizm przyjemności. Dwukrotna stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej. Współpracuje z E.A.R.T.H. Lab przy Uniwersytecie Kalifornijskim, Santa Cruz oraz z The Posthumanities Hub przy Uniwersytecie w Linköping w Szwecji. Członkini duetu artystyczno-badawczego cyber_nymphs. Współzałożycielka Archiwum Błękitnej Humanistyki.


wstęp wolny

Podczas wykładu będzie możliwe skorzystanie z audiodeskrypcji materiałów wizualnych prezentowanych przez prowadzącą spotkanie. Osoby niedowidzące i niewidome,  zainteresowane udziałem w wydarzeniu, prosimy o kontakt: mateusz.nowacki@arsenal.art.pl

fot. Matylda Uszyńska


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.