sobota, 21 grudnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Rozbudowujemy kolekcję!

Kolekcja Galerii Miejskiej Arsenał jest jedyną municypalną kolekcją sztuki współczesnej w Poznaniu i tym bardziej należy przekształcać ją w pełnowartościowy zbiór tworzony w oparciu o spójną, przemyślaną koncepcję. Działania w tym właśnie kierunku zostały z powodzeniem podjęte w 2018 roku, gdy zakupiono dzieła sztuki wpisujące się w opracowany program.

Poznań jest miastem o szczególnie silnych tradycjach związanych ze sztuką współczesną, istnieje tu prężnie działająca uczelnia artystyczna, wokół której powstawały liczne prowadzone przez artystów galerie autorskie, takie jak np. Galeria Akumulatory Jarosława Kozłowskiego, Galeria Wielka 19 Stefana Ficnera, Galeria ON Izabelli Gustowskiej, a wcześniej Galeria OdNowa Andrzeja Matuszewskiego i wiele innych. Na początku nowego stulecia pojawiły się w Poznaniu nowe ruchy artystyczne reprezentowane przez takie galerie, jak: Starter, Stereo czy Pies. Potrafiły one w niezwykle interesujący i skuteczny sposób pokazywać zarówno najciekawszych artystów z Poznania czy szerzej z Polski, jak i zapraszać do tworzenia w Poznaniu artystów z kręgu międzynarodowej awangardy. Ideą odnowionej/zrewitalizowanej kolekcji Galerii Miejskiej Arsenał jest uchwycenie i naświetlenie fragmentu tej szczególnej historii sztuki współczesnej, która wydarzyła się w tym mieście. Bardzo ważne w związku z tym jest pozyskiwanie archiwaliów dotyczących działalności galerii awangardowych w Poznaniu, a także prac bezpośrednio związanych z kontekstem ich działalności.

W roku 2018 Galeria Miejska Arsenał zakupiła z dotacji celowej inwestycyjnej z Urzędu Miasta Poznania) archiwum Galerii Wielka 19 wraz z wybranymi pracami artystów, którzy w niej wystawiali. Galeria działała od 1971 do 1990 roku. W skład archiwum Wielkiej 19, które Galeria Miejska Arsenał nabyła wchodzą pojedyncze grafiki, obraz olejny, prace na papierze, rzeźba ceramiczna, instalacja, ogromny zbiór unikatowych dzisiaj plakatów drukowanych w małych nakładach, wydawnictwa (m.in. katalogi), ale także liczne dokumenty z czasów działalności galerii, fotografie, zaproszenia. Zakup ten wpisuje się ściśle w program kolekcji. W lipcu 2019 roku dokonaliśmy kolejnych bardzo ważnych zakupów dzieł sztuki do rewitalizowanej kolekcji. Wszystkie nowe nabytki precyzyjnie wpisują się w program budowy kolekcji, bowiem są to znane prace Jarosława Kozłowskiego i Leszka Knaflewskiego.


W 2020 roku z dotacji w kwocie 120.000 zł uzyskanej w Programie Narodowa kolekcja sztuki współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiliśmy 4 dzieła poznańskich artystów:

Izabella Gustowska:

Względne Cechy Podobieństwa. Wichna i Hanka, 1980, film 16 mm, 4’29, transfer cyfrowy,

Względne Cechy Podobieństwa 3, 1979, auto-offset, odbitka 2/10, 107,5 x 77 cm

Względne Cechy Podobieństwa 4, 1979, auto-offset, odbitka 2/10, 107,5 x 77 cm

Jarosław Kozłowski:

Nieobecny, 1970, asamblaż, 121 x 200 cm

Rafał Jakubowicz:

Bauhaus, 2016, obiekt wykonany ze stopu żelaza z dospawanymi elementami montażowymi z prętów zbrojeniowych, złożony z siedmiu części


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych