Zapraszamy na spotkanie, połączone z dyskusją, w ramach promocji najnowszej książki Łukasza Guzka Rekonstrukcja sztuki akcji w Polsce. Książka stanowi podsumowanie badań i doświadczeń zebranych w pracy z artystami od początku lat dziewięćdziesiątych. Zawiera dogłębne opracowanie problematyki sztuki akcji w powiązaniu z przemianami zachodzącymi w sztuce od połowy lat sześćdziesiątych do końca lat osiemdziesiątych. Prezentacja publikacji posłużyć ma jako pretekst do dyskusji o współczesnej sztuce akcji w Polsce, z udziałem zaproszonych ekspertów.
Na podstawie analiz strukturalnych zostały wyodrębnione środki artystyczne i formy wspólne dla budowy dzieł sztuki akcji oraz konteksty ich stosowania. Zarazem uchwytne stały się dwa uzupełniające się procesy: usamodzielniania się sztuki akcji jako nurtu i „performatyzacji sztuki” – uwzględniania jej zmienności, wielomedialności i wielodyscyplinarności. Metoda rekonstrukcji pozwala opisać dynamikę oddziaływań między historią a współczesnością i dokonać zarówno rewizji historii sztuki, jak i zakorzenić w niej sztukę współczesną. Książka jest skierowana do badaczy, którym dostarcza materiału do monograficznych, krytycznych opracowań.
Łukasz Guzek – doktor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Doktorat obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim w Instytucie Historii Sztuki. W swojej pracy łączy badania naukowe historyka sztuki z krytyką sztuki i praktyką kuratorską. W latach 1988-1999 prowadził w Krakowie Galerię QQ. Jest redaktorem sześciu tomów – katalogów z dokumentacją fotograficzną i tekstami nt. wystaw w Galerii QQ. Autor sekcji dotyczącej historii sztuki akcji w Polsce pt. „Above Art and Politics”/ „Au-dela de l'art et de la politique” opublikowanej w antologii Art Action 1958-1998 pod redakcją Richarda Martela w Quebec w Kanadzie w 2001 roku, będącej najobszerniejszym wydanym do tej pory opracowaniem sztuki akcji na świecie. W latach 1993-2005 członek, założyciel i v-prezes Stowarzyszenia Fort Sztuki. Współtworzył pismo krytyki sztuki ArtInfo.
prowadzenie: Łukasz Guzek, Izabela Kowalczyk, Marika Kuźmicz, Janusz Bałdyga