sobota, 22 lutego otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Praca nad sobą to jedyna pewna robota w życiu
21.02.2025, g. 18.00

W związku z Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, który jest obchodzony 23 lutego, zapraszamy na spotkanie o sztuce i psychoterapii. Wezmą w nim udział: artysta Paweł Błęcki oraz psychoterapeutka Agnieszka Pixie Frączek. Działalność artystyczna i własna terapia stały się dla Pawła Błęckiego obszarem wspólnym. W swojej twórczości świadomie odsłania fragmenty osobistego, trudnego doświadczenia, a w terapii posługuje się metodami twórczymi. Jednym z kluczowych pojęć, którym wspiera się w swojej aktywności artystycznej, jest wzrost potraumatyczny. To założenie, że bolesne doświadczenia można przekuć w rozwój osobisty i poczucie własnej wartości, między innymi za pomocą języka sztuk wizualnych i pisania. Co wynika z takiego uwspólnienia pola sztuki i terapii? Jak, opierając się na tym przykładzie, można szerzej spojrzeć na te dwa obszary? Czy płyną stąd jakieś realne korzyści dla osób szukających wsparcia w życiowych trudnościach? Podczas spotkania wspólnie zastanowimy się nad tymi kwestiami, dzieląc się własnym doświadczeniem.


udział biorą: Paweł Błęcki, Agnieszka Pixie Frączek

moderacja: Kinga Mistrzak

Paweł Błęcki – artysta wizualny, autor obiektów i instalacji, fotograf, pomysłodawca i organizator działań partycypacyjnych. Nauczyciel akademicki na ASP w Gdańsku. Absolwent Szkoły Doktorskiej na ASP w Krakowie, Intermediów na UAP oraz Fotografii na ASP w Gdańsku. Studiował również Archeologię i Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim oraz Fotografię w Szkole Filmowej FAMU w Pradze. W swojej praktyce artystycznej porusza tematy związane z psychoedukacją, dbaniem o dobrostan psychiczny i psychologią. Zajmuje się również kwestiami dotyczącymi wspólnej troski, ekologii, socjologii i polityki. Współtwórca grupy artystyczno-badawczej Biuro Wspólnej Aktywności, której celem jest popularyzacja dobrych praktyk w obszarze dostępności i produkcji w sztuce. Współzałożyciel kolektywu artywistycznego Wspólnota Międzygatunkowa+, działającego na rzecz ochrony przyrody. Jego prace były pokazywane m.in. w CSW Łaźnia w Gdańsku, w BWA we Wrocławiu, w BWA w Zielonej Górze, w CSW Kronika w Bytomiu, w Gdańskiej Galerii Miejskiej, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w Muzeum Sztuki w Łodzi oraz na Festiwalu Narracje i Festiwalu Survival.

Agnieszka Pixie Frączek – psychoterapeutka Gestalt, terapeuta różnorodności relacyjnych, genderowych i seksualnych. Od kilku lat również trener w Wielkopolskiej Szkole Psychoterapii Gestalt. Prowadzi terapię indywidualną, par i związków poliamorycznych. Dużą część swojej pracy dedykuje osobom LGBTQ+. Wspiera osoby transpłciowe i ich rodziny.

Kinga Mistrzak – animatorka kultury, edukatorka, prowadzi warsztaty i sesje indywidualne w nurcie Systemu Wewnętrznej Rodziny (Internal Familiy System), aktualnie w trakcie szkolenia w Wielkopolskiej Szkole Psychoterapii Gestalt. Ukończyła kognitywistykę (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu) oraz intermedia (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Realizuje projekty i programy społeczne w Galerii Miejskiej Arsenał.