W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami i świadkiniami kryzysu humanitarnego. Przy granicy polsko-białoruskiej giną ludzie, którzy przybyli tu w poszukiwaniu ochrony, uciekając od wojny, przemocy, ubóstwa. Sytuacja eskaluje. Organizacje zrzeszone w ramach Grupy Granica alarmują, że działania Białorusi na granicy z Polską wypełniają znamiona zbrodni przeciwko ludzkości i apelują do polskich władz o humanitarną, a nie siłową odpowiedź.
Wszyscy potrzebujemy rzetelnej wiedzy na temat tego, co dzieje się aktualnie na granicy. Jakie działania możemy podejmować, by wspierać organizacje, aktywistów i mieszkanki terenów przygranicznych, udzielających bezpośredniej pomocy osobom przy granicy.
Dlatego zapraszamy na rozmowę z Martą Górczyńską, prawniczką związaną z Helsińską Fundacja Praw Człowieka, bezpośrednio zaangażowaną w pomoc osobom w strefie przygranicznej. Porozmawiamy zarówno o jej osobistych doświadczeniach z pracy w terenie przygranicznym, jak i aspektach prawnych związanych z tą sytuacją.
Wydarzenie w ramach cyklu rozmów z osobami z Grupy Granica, realizowanych przez sieć instytucji kultury, powołaną w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. W jej ramach powstał Apel środowiska kultury w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Polski: https://www.petycjeonline.com/apel_rodowiska_kultury_w...
Sieć jest otwarta. Każda instytucja, organizacja kultury może do niej dołączyć. Im będzie nas więcej, tym więcej będziemy mogli zrobić. Tym szerzej dotrzemy z naszym przekazem.
gościni: Marta Górczyńska (Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Grupa Granica)
prowadzenie: Dorota Grobelna
prowadzenie: Dorota Grobelna
transmisja online na FB