piątek, 12 lipca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Polityczna natura: filozofka, chwasty i magia zaangażowania
19.02.2020, g. 18.00

Surfing na falach Pacyfiku, pogorzelcy na plaży Malua Bay, aurora borealis, aurora australis, topnienie biegunów, Kalifornia, krzem, smog. Koktail z dymu i spalin zatyka gardło. Górskie powietrze leczy gruźlicę. Pomidory są źródłem potasu, ale pestycydy powodują raka. Plastikowe ryby omega 3 szamoczą się w jelitach, zwalczając depresję klimatyczną. Świat to nie miejsce tymczasowego zamieszkiwania, rezerwuar surowców naturalnych, ale to, co na co dzień wdychamy, spożywamy, co wyrzucamy, co do nas wraca, z czego jesteśmy ulepieni; to relacje pomiędzy współistotami, ludzkimi i nieludzkimi sąsiadami.

Podczas spotkania z artystkami, aktywistkami i filozofem postaramy się znaleźć odpowiedź na pytania: jak wyglądać będą kolektywy przyszłości? Jak budować międzygatunkowe koalicje? Jak uprawiać politykę poza retoryką? Jak wykorzystywać ludzkie przywileje dla dobra wspólnego?

Przewodzić nam będzie świadomość, że ze światem, który współtworzymy jest coś nie tak, że aby odbudować zerwane relacje z przyrodą, z ludzkimi i nieludzkimi innymi, a także z samą(-ym) sobą, potrzebne jest  myślenie holistyczne, takie które poza osiąganiem celów, przewiduje również ich konsekwencje. Oprócz „walki” o prawa przyrody, ważne okazać się może aktywne wycofywanie się, wygaszanie zaangażowania i pozostawianie danych obszarów samym sobie, tak aby mogły swobodnie dziczeć.


udział biorą:

Tatiana Czekalska

Leszek Golec

Diana Lelonek

Cecylia Malik

Andrzej Marzec

Anna Siekierska

moderacja: Zofia nierodzińska


g. 17.00 – oprowadzanie po wystawie Catering dla najdłużej przebywających w galerii gości z udziałem artystów i kuratorki


fot. Jakub Szafrański