“Zamiast efektownej wystawy naszą propozycją staje się sympozjum składające się z prezentacji, wystąpień, paneli dyskusyjnych, pokazów prac i wykładów poruszających kwestie produkcji artystycznej i jej dystrybucji, z perspektywy samych twórców. Sama ekspozycja stanowi przedłużenie pięciodniowego spotkania, aktywnych form produkcji-wymiany doświadczeń i wiedzy. Wydarzenie ma być pozbawioną sztywnych reguł przestrzenią wypowiedzi dedykowanej artystom, kuratorom i innym, nie tylko zainteresowanym współczesną sztuką. Uczestnicy zostali zaproszeni, podobnie jak w poprzednich edycjach, m.in. w efekcie spotkań i wizyt studyjnych w wielu ośrodkach artystycznych w całej Polsce. Zdecydowaliśmy się wyjść poza instytucjonalny obieg i środowiska akademickie, docierając również do niezależnych, oddolnie wykreowanych miejsc i inicjatyw, bez próby potwierdzenia założonych z góry tez”
― Fragment koncepcji Otwartego Triennale
Triennale Młodych to najstarszy w Polsce przegląd młodej sztuki organizowany przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku od 1991 roku. Jego ósma edycja zafunkcjonowała w zmienionej formule jako Otwarte Triennale (od 25.09.2017 do 6.01.2018). W miejsce tradycyjnej prezentacji prac, wydarzenie skupiało się na stworzeniu przestrzeni do swobodnej wymiany i dyskusji dotyczącej m.in. pokoleniowej kondycji, warunków i możliwości rozwijania swoich praktyk niezależnie od systemowych ograniczeń, czy wytwarzania wobec nich alternatywy.
O koncepcji, przebiegu i rezultatach sympozjum-wystawy opowiedzą współkuratorzy: Tomek Pawłowski i Romuald Demidenko razem z uczestni(cz)kami: Lilianą Piskorską i Tobiaszem Jędrakiem. Spotkanie jest też okazją do promocji publikacji towarzyszącej Triennale, specjalnego wydania Kwartalnika Rzeźby “Orońsko”.
Liliana Piskorska ― Artystka wizualna, studentka Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2017 obroniła pracę doktorską pt „Pragnienie kontaktu” na toruńskim Wydziale Sztuk Pięknych (promotorka Elżbieta Jabłońska).Od 2013 roku członkini Grupy nad Wisłą. Jej prace pokazywane były na ponad 65 wystawach grupowych i indywidualnych w kraju i za granicą, oraz w mediach, m.in. w TVP Kultura, Arte TV. Wielokrotna stypendystka. Finalistka Forecast Forum w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie w 2017 roku. Wybrane wystawy i festiwale: Forecast Forum, Haus der Kulturen der Welt, Berlin; Malta Festival, Poznań; Higieniści, Supermarket, Stockholm Independent Art Fair w Sztokholmie (2017), IN CONFLICT, Visible White Photo Prize we Florencji (2017), Wszystko co ludzkie jest mi obce, Galeria Szara Kamienica, Kraków; Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 8, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk, Enter Quickly As I’m Afraid of My Happiness, CSW Znaki Czasu, Toruń; The Limits of Globalisation / Polish Art Tomorrow, Mediations Biennale, Centrum Kultury Zamek, Poznań; CIPAF Cyprus International Performance Art Festival, Nikozja, Cypr; 12. Przegląd Sztuki Survival: Miasto – stan zapalny, Wrocław; Epidemic, CSW Znaki Czasu, Toruń. Brała udział w programie T4T: Training for Trainers w Klużu w Rumunii (2016). Swoje działanie osadza w perspektywie feministyczno-queerowej, feministyczno-anarchistycznej i posthumanistycznej. Przejawia ciągłe zainteresowanie wytwarzaniem alternatywy wobec heteronormy.
Romuald Demidenko (ur. 1985) ― historyk sztuki i kurator. Współpracował m. in. z CSW Zamek Ujazdowski (2014 ― 2015), BWA Zielona Góra (2012 ― 2014) i Martin Gropius Bau w Berlinie (jako asystent Andy Rottenberg, 2009 ― 2012). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015). Absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Brał udział w programie Komplot The School of Curating w Brukseli (2017), obecnie uczestnik Curatorial Studies w KASK School of Arts w Gandawie. Mieszka i pracuje w Warszawie i Brukseli.
Tobiasz Jędrak (ur. 1985) ― artysta interdyscyplinarny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Tomek Pawłowski (ur. 1995) ― kurator, animator, organizator spotkań. Studiował w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie student Kuratorstwa i Teorii Sztuki na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
prowadzenie: Zofia nierodzińska