piątek, 3 stycznia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Okaleczony świat. Historie fotografii Europy Środkowej 1838-2018
spotkanie z Adamem Mazurem
22.10.2020, g. 18.00

Wydana w końcu zeszłego roku przez krakowski Universitas publikacja Okaleczony świat. Historie fotografii Europy Środkowej 1838-2018 przedstawia w przystępny i atrakcyjny wizualnie sposób fotografię środkowoeuropejską na przestrzeni trzech wieków. Jej lektura zadowoli zarówno czytelnika poszukującego uporządkowanego naukowego tekstu, jak i osoby luźno zainteresowane historią fotografii, ponieważ po wstępnych, akademickich rozdziałach następują eseistyczne teksty do wybranych przez autora fotografii. Znajdziemy tu zdjęcia czasowo rozpięte między jedną z prac Daguerre’a a okładką pierwszego numeru polskiego wydania Vogue’a. Oprócz mających trwałe miejsce w historii fotografii prac Becherów, Andreasa Gursky’ego czy Aleksandra Rodczenki zaprezentowane są tu mniej znane prace i autorzy, także anonimowi.

Okaleczony świat nie jest jedynie książką o historii sztuki, chociaż z takich źródeł wyrasta. To historia kulturowa (...). Każdy z analizowanych obrazów ożywa, zyskuje historyczne tło, czasem anegdotyczne. Adam Mazur wykorzystuje w swojej pracy własne olbrzymie doświadczenie, kuratora, badacza, konstruktora fotograficznych narracji. A przy tym wszystkim po prostu znakomicie i ciekawie opowiada. Przydatność wiedzy zawartej w Okaleczonym świecie dostrzegą nie tylko naukowcy, studenci i miłośnicy fotografii. Przyjemność znajdą w niej czytelniczki i czytelnicy lubiący dobre historie”.
prof. dr hab. Marianna Michałowska (fragment recenzji)


Adam Mazur – doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki, amerykanista, kurator, redaktor i autor tekstów oraz książek z zakresu sztuki współczesnej, szczególnie fotografii. Publikuje m.in. w Szumie, Dagerotypie, Zeszytach Artystycznych, zaś z książek warto wspomnieć choćby: Kocham fotografię. Teksty z lat 1999‒2009, Historie fotografii w Polsce 1839‒2009, Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po roku 2000, Głębia ostrości. Eseje o fotografii polskiej po 1945 roku, Po końcu fotografii. Zawodowo związany z Wydziałem Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Marianna Michałowska - doktor nauk humanistycznych, profesor UAM, dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa oraz fotograficzka. Autorka wielu publikacji, z których w kontekście spotkania wymienić trzeba: Foto-teksty. Związki fotografii z narracją, Niepewność przedstawienia: od kamery obskury do współczesnej fotografii czy Obraz utajony: szkice o fotografii i pamięci.


prowadzenie: Marianna Michałowska.

* ilość miejsc ograniczona / obowiązują zapisy: roman.romanowski@arsenal.art.pl

* prosimy o punktualne przybycie

* książkę w dniu spotkania będzie można kupić w specjalnej, promocyjnej cenie


fot. Czekając na cud, Olga Czernyszewa