wtorek, 18 czerwca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Nowe media
spotkanie wokół „Powidoków"
5.11.2021, g. 18.00

Najnowszy numer magazynu „Powidoki” pt.: Nowe Media, wydawanego przez łódzką ASP, przygląda się nowym technologiom stającym się współczesnym środowiskiem praktyk twórczych. Prezentuje różne aspekty nowych mediów w Polsce i za granicą. Jest platformą spotkań artystów i badaczy, na której „zderzają się” różne spojrzenia dotyczące sztuki cyfrowej w kontekście sztuki zaangażowanej społecznie. Bohaterką numeru jest Luz María Sánchez, meksykańska artystka tworząca dzieło-kolekcję, opowiadające o przemocy, śmierci i utracie.

W piątym numerze magazynu zostały poruszone następujące zagadnienia: wirtualna psychogeografia jako doświadczenie feministyczne, interaktywny dokument (VR) dotyczący terminacji ciąży, trauma „wojny z terroryzmem” w teatrze wirtualnej rzeczywistości, gry wideo jako medium sztuki. Autorzy i autorki analizują estetykę światów wirtualnych, wyobrażenia cyfrowe, cyberciała, nowe media w scenografii, potencjał matrycy graficznej w ceramice czy takie terminy jak: immersja, interakcja i partycypacja cyfrowa. W magazynie znalazły się też wywiady z PanGeneratorem i Karoliną Hałatek, migawki z wystawy Lii Cook w Richmond Art Center w Kalifornii, Piotra Wyrzykowskiego w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu czy wystawy Nano w Pracowni Portretu w Łodzi. Do przybliżenia aspektów edukacyjnych zaproszeni zostali wykładowcy z międzykatedralnej jednostki badawczej – Laboratorium Działań Rzeczywistości Wirtualnej w Krakowie oraz z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

W spotkaniu wezmą udział członkowie redakcji „Powidoków" (redaktor naczelna, redaktor tematyczny, dyrektor artystyczny), a także autorzy tekstów, które pojawiły się w najnowszym numerze magazynu. Rozmowa będzie dotyczyć zarówno szeroko rozumianej sztuki cyfrowej, jak i samych „Powidoków".


Udział biorą:


Tematyczny magazyn artystyczno-naukowy „Powidoki" wydawany jest przez Akademię Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi. Pismo poświęcone jest znaczącym wydarzeniom artystycznym i naukowym, zawiera krytyczne teksty o sztuce i projektowaniu oraz wywiady z wybitnymi postaciami kultury i szkolnictwa wyższego z Polski i z zagranicy. Tytuł pisma nawiązuje do twórczości Władysława Strzemińskiego – wybitnego artysty, teoretyka sztuki i dydaktyka, jednego z najradykalniejszych twórców związanych z awangardą dwudziestolecia międzywojennego w Polsce oraz do jego „powidoków” – kluczowego pojęcia w teorii widzenia Strzemińskiego, wykorzystanego w jego cyklu obrazów solarystycznych, zwanych powidokami światła. Magazyn wydawany jest cyklicznie.