środa, 17 kwietnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Me_szydło
warsztaty z szydełkowania
18–21.10.2022, g. 14.00 – 19.00 oraz 22.10.2022, g. 10.00 – 14.00

Nie marnuj materii, przy użyciu starych T-shirtów pociętych w wąskie paski, włóczek i sznurków różnej grubości zrób dla siebie lub dla kogoś bliskiego dywan szydełkiem. Po długiej, ciężkiej podróży marzysz tylko o tym, by odpocząć; ściągnąć przemoczone buty, które uwierają, uwolnić stopy obolałe od przebytych kilometrów, rozprostować palce od zbyt ciasnego obuwia, poczuć coś miękkiego pod uwolnioną stopą. Niby nic – dywanik, a może stać się Twoim przyjacielem, odprężeniem po ciężkim dniu, może być dla Ciebie namiastką domu, czymś, co możesz zabrać ze sobą, opuszczając w pośpiechu miejsce schronienia – Twój dom. Może być zapisaną w łańcuszku Twoją herstorią. Może być marzeniem do spełnienia.

Warsztaty z szydełkowania to pomysł Kolektywu Analog, który zaczął organizować się w marcu, kiedy na poznański dworzec główny przybyły osoby uchodźcze z Ukrainy. Część z migrujących osób została w Poznaniu na dłużej, być może na stałe, dlatego działania grupy z doraźnej pomocy ewoluowały w długoterminową współpracę na wielu polach: artystycznym, społecznym, aktywistycznym. Członkinie kolektywu to osoby uciekające przed przemocą wojny (Ukraina) i autorytaryzmu (Białoruś), często razem z dziećmi, dlatego kolektyw, oprócz pracy twórczej, bazuje na wzajemnym wsparciu i trosce. Analog, który działa w przestrzeni udostępnionej przez Grupę Stonewall, stał się miejscem, gdzie można się spotkać, poznać, wypić wspólnie kawę czy herbatę, porozmawiać, pobawić się, wymienić się informacjami: gdzie do lekarza, do psycholożki, gdzie są dostępne freeshopy, jakie dokumenty są potrzebne przy składaniu wniosków w urzędach i instytucjach pomocowych. Kolektyw organizuje warsztaty, zbiórki żywności, lekcję języka polskiego, spotkania filmowe, wycieczki. Warsztaty są prowadzone prze Ukrainki, Białorusinki i Polki.
Monika Wińczyk w ten sposób mówi o działaniach grupy:
„Spotykając się na warsztatach z osobami uchodźczymi – głównie kobietami z Ukrainy i Białorusi w analogowej świetlicy – zaobserwowałyśmy, jak wiele z nich potrafi wyszywać, robić na drutach, szyć, tworzyć stroiki, wianki, motać tradycyjne laleczki magiczne – chroniące dom, dbające o zdrowie, o dostatek. Zaczęłyśmy się wymieniać umiejętnościami, które przekazały nam nasze mamy i babcie. Czasem podczas tych zajęć śpiewałyśmy melodie ludowe, stare piosenki. Żenia zaprosiła nas na spotkanie o motankach, Slavka zrobiła warsztaty lepienia rzeźb z plasteliny, Marina przygotowała zajęcia z szydełkowania – robiłyśmy dywaniki z odzyskanych materiałów – starych koszulek, kawałków materiałów, Monika przyniosła sznurek do robienia makramowych kwietników, Marcin zorganizował kurs malarski. Wszystkie te wspólne działania były motywowane potrzebą zbudowania zaufania, tworzenia naszej małej, kolektywnej wspólnoty. Wspólne tworzenie i dzielenie się ze sobą umiejętnościami jest jak powrót do przeszłości, jak szukanie w przeszłości klucza do przetrwania w teraźniejszości”.

Funded by the Stabilisation Fund for Culture and Education 2022 of the German Federal Foreign Office and the Goethe-Institut.