wtorek, 10 grudnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

MAGAZYN RTV #18 PRAKTYKI INSTYTUUJĄCE
open call

termin nadsyłania abstraktów: 15.08.2024

termin nadsyłania gotowych tekstów: 12.09.2024

W nadchodzącym numerze „Magazynu RTV” chcemy przyjrzeć się pojęciom instytucji oraz instytucjonalizacji. Z jednej strony, interesuje nas użycie tych pojęć w praktyce: artystycznej, aktywistycznej i społecznej, z drugiej – zaznaczenie ich złożoności i reinterpretacja. W obliczu konserwatywnego demontażu (przejmowania kluczowych instytucji sztuki podczas rządów Zjednoczonej Prawicy) oraz postulowanego przez „Koalicję 15 października” przywrócenia porządku instytucjonalnego, pytamy o obecny stan pola sztuki. W obliczu światowego polikryzysu, m.in. w postaci wojny w Ukrainie, w Palestynie i Izraelu czy kryzysu humanitarnego na granicach Unii Europejskiej, dyskusja na temat roli instytucji w odpowiadaniu na przywołane wyzwania wydaje się nam niezbędna. Uważamy, że aktualizacja  ujęcia instytucji jako materialnych przestrzeni realizacji interesów różnych grup  społecznych, jak i instytucjonalizacji rozumianej jako praktyka  uczenia się i oduczania  są krokami w stronę nowych wyobraźni instytucjonalnych. Tym samym, w ramach najnowszego numeru powracamy do dyskusji toczonej podczas majowej konferencji w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, na stronach numeru Obiegi i sieci magazynu „ElementyMag” czy w tekście Kuby Szredera Szklane muzea. Instytucje sztuki na przedwiośniu demokracji.

Instytucje to nie tylko gmachy obarczone historią dominacji, miejsca sprawowania władzy, które „przejmuje” ta lub inna opcja polityczna, to również, a może przede wszystkim uczestnicy zmian zachodzących w społeczeństwie. To miejsca realizacji wyobrażeń o tym, jak chcemy jako społeczeństwo, aby te procesy się kształtowały. To miejsca wprowadzania zlokalizowanych „praktyk instytuujących” odpowiadających na potrzeby swoich odbiorców(-czyń) jako aktywnych uczestników(-czek), to formy dialogiczne i polifoniczne, których nie sposób sprowadzić do autorytarnego monologu, bo ich struktura jest płynna i zmienna, a po odcięciu jednej głowy wyrasta w jej miejscu siedem kolejnych.

W numerze pt. Praktyki instytuujące powracamy do ciągle aktualnego stwierdzenia wyrażonego przez Geralda Rauniga o tym, że potrzeba nam praktyk skoncentrowanych zarówno na autorefleksji instytucjonalnej, jak i odpowiadających na zjawiska społeczne. Szczególnie, że właśnie w tej chwili widzimy proces wprowadzenia zmian na stanowiskach kierowniczych w najważniejszych instytucjach kultury w Polsce, co pozwala zadać pytanie o możliwe kierunki tych decyzji personalnych, które wbrew początkowemu entuzjazmowi wcale nie muszą oznaczać jakościowej zmiany, a jedynie symboliczne przetasowania. To również moment, aby zastanowić się nad tym, jaką rolę w tym procesie mogą pełnić nie tylko muzea, galerie czy domy kultury, ale również mniej formalne przestrzenie aktywności kulturowej odpowiadające za współtworzenie życia artystycznego. Dlatego w ramach tego numeru „Magazynu RTV” chcemy wspólnie z Wami zastanowić się nad tym:

1) O jakich instytucjach kultury marzymy, w jakich działamy, jakich nie chcemy?

2) Jakie mogą być „nowe wyobraźnie instytucjonalne”, jak wyobrażamy sobie realnie demokratyczne ramy instytucjonalne w postpandemicznej, wracającej na europejsko-neoliberalny kurs Polsce, która w ostatnich latach z kraju emigracyjnego staje się celem migracji osób z Ukrainy, Białorusi i z innych regionów świata zmagających się z wojnami, konsekwencjami katastrofy klimatycznej i trudnościami ekonomicznymi?

3) Jak instytucje kultury odpowiadają na zmiany i jak się w nie włączają lub jak je aktywnie ignorują?

4) W jaki sposób uspołeczniać instytucje sztuki, aby stały się otwarte na nowe grupy odbiorczyń i odbiorców, a przede wszystkim aktywnie słuchały potrzeb grup wykluczanych ze współtworzenia?

5) Jak osoby artystyczne mogą włączać się w te procesy, aby nie zostać zredukowanymi do roli dostawców(-czyń) usług wystawienniczych? Jak mogą domagać się wpływu na sposób funkcjonowania instytucji i wsparcia z ich strony w czasie kryzysu?

6) Co instytucje mogą robić dla grup marginalizowanych i w jaki sposób mogą nawiązywać nieoczywiste sojusze?


Zapraszamy do nadsyłania abstraktów tekstów i esejów wizualnych (do 1500 znaków) do 15.08.2024, które po wybraniu przez redakcję numeru w składzie: Zofia nierodzińska, Mateusz Nowacki i Jakub Walczyk, będą mogły być rozwinięte w pełną formę do 7.500 znaków i opublikowane za wynagrodzeniem w nadchodzącym wydaniu „Magazynu RTV”. Szczególnie zachęcamy do nadsyłania prac bazujących na autorskich doświadczeniach i praktykach współtworzenia pola instytucjonalnego, zarówno w sposób bardziej sformalizowany, jak i oddolny.

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: magazyn@magazynrtv.com


Słowa klucze: instytucja, instytucjonalizacja, praktyki instytuujące, materialność/niematerialność, hierarchiczność/horyzontalność, scentralizowane/oddolne, instytucja sojusznicza, sojusze, dziwne narzędzia sztuki, muzeum powszechne.