sobota, 21 grudnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Kolekcja opowieści o morzach i oceanach
wykład Karoliny Breguły
5.12.2024, g. 18.00

Ponad 70% naszej planety to morza i oceany. Wzdłuż ich brzegów mieszkają miliony ludzkich i nieludzkich osób, które z wodą łączą bliskie, często złożone relacje. Artystka wizualna Karolina Breguła od ponad roku tworzy archiwum opowieści, które powstają we współpracy z mieszkańcami i mieszkankami terenów przybrzeżnych oraz badaczami i badaczkami. W ramach swojego wykładu artystka podzieli się wybranymi historiami oraz opowie o metodologii tworzenia zbioru. Obejrzymy m.in. krótki film Ryba, zrealizowany we współpracy z ostatnią w Szwecji zawodową kobietą-rybaczką, która prowadzi małą firmę rybacką przy Morzu Botnickim; zobaczymy domy pochłaniane przez Morze Południowochińskie i przeczytamy pamiętniki irlandzkich pływaczek.


Karolina Breguła, ur. 1979, artystka wizualna, autorka filmów, fotografii, instalacji i działań społecznych. Tworzy opowieści o sztuce, architekturze i przestrzeniach miejskich, które są obszarem jej antropologicznych i socjologicznych obserwacji. W swoich pracach opowiada historie. Od kilku lat praktykuje kolektywne pisanie fikcji, które uważa za swoją działalność polityczną, wspierającą proces diagnozowania, wyrażania i omawiania problemów społecznych. Obecnie pracuje nad projektem badawczym, dotyczącym relacji człowieka z morzem. Jej prace były wystawiane w takich instytucjach jak Muzeum Żydowskie w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCA Taipei, Tokyo Photographic Art Museum oraz na międzynarodowych wydarzeniach, takich jak Biennale Sztuki w Wenecji i Biennale w Singapurze. Jest laureatką wielu stypendiów i nagród, m.in.: nagrody Spojrzenia, nagrody festiwalu EMAF, Złotego Pazura na Festiwalu Filmowym w Gdyni i innych. Pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie. Od jesieni 2023 roku wspólnie z Weroniką Fibich prowadzi Lokatorne – miejsce działań antydyscyplinarnych. Współpracuje z galerią lokal_30.


wstęp wolny

spotkanie tłumaczone na PJM

tłumaczenie na PJM: Arleta Wojciechowska

fot. Karolina Breguła, THE FISH


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.