Zapraszamy na premierę książki Herstoria 1918/1919 Katarzyny Dworaczyk. Jest to trójjęzyczna opowieść o udziale kobiet w odzyskiwaniu niepodległości w 1918 roku. Książka jest bogato ilustrowana, pokazuje migawki z życia pierwszych żołnierek, naukowczyń, studentek, kurierek czy lekarek. Opowiada o tym, z czym zmagały się pierwsze studentki, na przykład dlaczego musiały udowadniać, że studiowanie nie doprowadza do wysychania piersi, że kobieta może mieć doktorat i że rozwój intelektualny nie powoduje zaniku „organu matki”. Opowiada także o tym, ile dynamitu mieściło się w gorsecie i ile egzemplarzy książki Kobieta i socjalizm zmieściło się pod spódnicą Marii Piłsudskiej – dokładnie 75, a złamane fiszbiny wbijały się w ciało kurierki. Dużą część książki zajmują Wielkopolki albo Wielkopolanki – rozdział poświęcony tym paniom opowiada między innymi o Iłłakowiczównie, o jej spotkaniu z sufrażystkami, jej pierwszych zmaganiach z polityką i biurkiem odsłaniającym nogi. Teraz, gdy możemy już studiować, biegać, pokazywać nogi, pracować jako lekarki, profesorki, głosować, decydować o swoich dzieciach i gdy możemy się rozwieść, książka przypomina, że za tymi zmianami stały konkretne kobiety i to im ta książka dziękuje i dopełnia tę wielką historię, herstorią wielkich kobiet.
Na spotkaniu autorka Katarzyna Dworaczyk opowie o powstaniu książki; Marta Mazurek podzieli się radami, jak na co dzień możemy zadbać o równość w aspekcie społecznym, politycznym i ekonomicznym; Małgorzata Praczyk opowie o pamięci – o tym, co i dlaczego pamiętamy i jak związane jest to z wykluczeniem oraz przywróceniem pamięci o kobietach i pamięci kobietom. Swoimi doświadczeniami związanymi z tłumaczeniem książki podzieli się prof. Alexander Urban, opowiadając także o niemieckiej herstorii.
Fragment wstępu do książki, autorstwa Agaty Araszkiewicz:
„<<Dynamit znakomicie nadawał się do gorsetu>> – to zdanie Aleksandry Piłsudskiej jest ukrytym mottem tej książki. Wyobrażenie <<dynamitu>> i <<gorsetu>> powinno być może w ogóle cechować nasze myślenie o historii i kobietach. O ich wielkiej nieobecności w tak zwanej wielkiej Historii. A także o <<herstorii>>, która stara się przywrócić pamięć o wykluczanych ze zbiorowej pamięci kobietach. Na czym polegała XIX-wieczna moda polityczna, którą Polki zaraziły całą Europę? Co trzeba było zrobić, żeby jako kobieta móc studiować filozofię albo móc studiować w ogóle? Na skutek jakich forteli kobiety mogły zostać żołnierkami? Dlaczego tak trudno było mówić nawet sufrażystkom o kobiecej seksualności? Każda epoka wytwarzała własny ideał kobiecości, który był represyjnym wzorcem negującym rzeczywiste doświadczenie kobiet. Nie mamy już gorsetów, ale ciągle potrzebujemy dynamitu – i ta książka nim jest!”
udział wezmą: Katarzyna Dworaczyk, Marta Mazurek, Małgorzata Praczyk, Alexander Urban
Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz obrazów Katarzyny Dworaczyk.
Konkurs: Napisz rozdział herstorii
Do wygrania 20 książek. Zapraszamy do udziału uczennice i uczniów oraz wszystkich, którzy interesują się herstorią. Czekamy na opowieści Herstoryczne, dotyczące Poznania lub Wielkopolski. Opowiedzcie nam o codziennych i niecodziennych kobiecych inicjatywach w Poznaniu między 1914 a 1921 rokiem, opiszcie je, a spośród nadesłanym prac wybierzemy teksty, które nagrodzimy egzemplarzem Herstorii 1918/1919.
Prace prosimy wysyłać na adres katarzyna@grl.zone. Na zgłoszenia czekamy do 25 lutego 2020. W treści proszę podać imię i nazwisko osoby zgłaszającej, adres mailowy oraz numer telefonu wraz z oświadczeniem: wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Dane będą przetwarzane wyłącznie na potrzeby konkursu.